st
Strona główna
Katalog
Wyszukiwarka
Schowek
Promocje
Lista Top 100
Nie masz czasu na przeglądanie ofert? Dodaj ogłoszenie i czakaj na najlepsze propozycje.
Ostatnio dodane
Łapalice
Wrony
Zbrosza Duża
Mrągowo
Nowy Probark
Czajewszczyzna
Znajdź nas na Facebook'u

Czy wiesz, że

1
2
3
4
5
6
7
8

Góry Świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie są jedynym miejscem na świecie gdzie występuje krzemień pasiasty. Wydobywany w neolicie w Krzemionkach Opatowskich wykorzystywany był do wyrobu narzędzi. Obecnie jest to bardzo cenny kamień jubilerski – o niepowtarzalnym wyglądzie, dekoracyjny i stosunkowo twardy.

Dom do góry nogami

W Szymbarku zobaczyć można dom stojący do góry nogami. Wchodzi się do niego przez znajdujący się przy samej ziemi dach. W pomieszczeniach łóżka i meble przyklejone są do sufitu co sprawia niesamowite wrażenie. W Szymbarskim skansenie znajduje się także wiele innych osobliwości, jak chociażby najdłuższa deska świata, wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa.

Klasztor kamedułów w Wigrach

W Wigrach znajduje się dawny klasztor kamedułów. Przepięknie usytuowany nad jeziorem jest najcenniejszym zabytkiem architektury regionu. Wokół niego mieszczą się eremy, w których mnisi wiedli pustelnicze życie

Zapora na Solinie

Wnętrze największej w kraju i jednej z największych w Europie zapory wodnej na Solinie w Bieszczadach udostępnione jest dla zwiedzających. Dotychczas możliwe było podziwianie widoków jedynie z korony zapory. Zapora, która stanęła w poprzek Sanu ma długość 664 metry, a jej wysokość to 82 metry. Dzięki temu powstał największy spośród ponad pięćdziesięciu sztucznych zbiorników w Polsce, o pojemności blisko 500 mln metrów sześciennych i powierzchni około 22 km kw. Maksymalna głębokość zbiornika przy zaporze osiąga poziom 60 metrów.

Festiwal Wikingów

Przed wiekami, na wyspie Wolin żyli wikingowie. Co roku organizowany jest Festiwal Wikingów, podczas którego poznać można kulturę i życie codzienne mieszkańców legendarnego grodu Jomsborg. Podczas niego zobaczyć można barwnie przebranych ludzi oraz repliki łodzi wikingów a także posłuchać średniowiecznej muzyki.

Sanktuarium Grabarka

Sanktuarium Grabarka jest najpopularniejszym prawosławnym celem pielgrzymek w Polsce. Legenda mówi, że przed epidemią cholery uchronić się mogli tylko Ci, którzy weszli z krzyżem na Świętą Górę i napili się wody z cudownego potoku. Tradycja przynoszenia krzyży pokutnych kultywowana jest do dziś. Ich liczbę szacuje się na ok. 10 tysięcy!

Biskupin

Kiedy w roku 1934, w Biskupinie rozpoczęto prace archeologiczne, nie spodziewano się, że poznane zostaną szczątki osady sprzed ponad 2700 lat. Odkryte na podmokłym terenie oryginalne konstrukcje z drewna zostały ponownie zatopione w celu lepszej konserwacji. Podczas rekonstrukcji osady zużyto kilka tysięcy m3 drewna. Przeciętny dom z Biskupina ma powierzchnię ok. 80 m2.

Wąwozy lessowe

Na Lubelszczyźnie znajduje się największe w Europie skupisko wąwozów lessowych. Tworzą one ogromne systemy. Każdy z nich ma wąskie dno i urwiste zbocza, często ozdobione rozrośniętymi systemami korzeniowymi drzew.

Stawianie "Moja"

Na Orawie podtrzymuje się dawny zwyczaj "Stawiania Moja" w nocy na przełomie kwietnia i maja. "Moj" to okorowane drzewo, o wysokości co najmniej 10 metrów, na końcu którego pozostawia się jedynie nietknięty wierzchołek przystrajany kolorowymi bibułkami. Co roku organizowany jest konkurs, w którym wybiera się najpiękniejsze Moje.

Jezioro Jeziorak

Jezioro Jeziorak, najdłuższe w Polsce stało się tematem książki "Nowe przygody Pana Samochodzika". Bohater szuka tu skarbów zaginionych podczas II wojny światowej. Dla przeciętnego turysty jest to natomiast idealne miejsce do uprawiana sportów wodnych, wędkowania, czy wypatrywania ptaków.
1
2
3
4
5
6
7
8
ostatnio przeglądane
0
schowek
0
Brak ofert w schowku
wydrukuj
pobierz PDF