Pieniny to jedyne góry w Polsce o takiej barwie, wyglądzie, jakby stworzone z fantazją i niesamowitą wyobraźnią. Wszystko zawdzięczają swojej budowie geologicznej oraz Dunajcowi, rzece, która wyrzeźbiła najpiękniejszy górski przełom w Polsce.
W Pieninach rosną rośliny, których nigdzie indziej nie znajdziemy. Należą do nich: mniszek pieniński i chryzantema Zawadzkiego. Ogromna różnorodność gatunkowa, zarówno roślin jak i zwierząt objęta została ochroną Pienińskiego Parku Narodowego.
Ciekawą i odmienną górą, leżącą na pograniczu z Gorcami jest góra Wdżar. Na tym dawnym andezytowym stożku, wygasłego już przed wiekami wulkanu odnotowuje się anomalie magnetyczne, spowodowane uderzeniem w skały przez piorun.
Będąc w Pieninach zachęcam do odwiedzenia poniższych miejscowości:
- Niedzica – powstała tu zapora i elektrownia wodna na Dunajcu. Przed wybudowaniem tamy toczyły się zacięte spory z ekologami. Przeciwnicy mieli na uwadze zarówno zmiany w ekosystemach, jak i zniszczenie dotychczasowych osiedli. Ostatecznie zaporę wybudowano w połowie lat 90. XX wieku i jak się okazało… w ostatniej chwili. Niedługo po jej oddaniu na Dunajcu wystąpiła ogromna powódź, której falę udało zatrzymać się tylko dzięki nowopowstałemu zbiornikowi. Gdyby nie on, zalanych zostałoby wiele miejscowości. Główną wizytówką Niedzicy jest jednak zamek, z którym związana jest legenda o pięknej Brunhildzie a także tajemnica Inków. Koniecznie trzeba też odwiedzić mini-skansen oraz wozownię.
- Czorsztyn – w tej małej miejscowości turyści odwiedzają ruiny, które zachowały się po dawnym zamku. Dla wielu może to nie być zbyt imponujące, warto jednak z tego miejsca popatrzeć na cały zalew oraz na górującą nad przeciwległym brzegiem sylwetkę niedzickiego zamku. Do Czorsztyna można przypłynąć z Niedzicy małym, turystycznym stateczkiem.
- Kluszkowce – jest to z pozoru mała miejscowość. Znajduje się tu jednak dość spora stacja narciarska, gdzie w zimie można wspaniale spędzić czas.
- Jaworki z rezerwatami: Wąwóz Homole i Biała Woda - spacer szlakami wytyczonymi na ich obszarze należy do najpiękniejszych przeżyć, a przebycie tych tras często stanowi obowiązkowy punkt podczas aktywnego wypoczynku. Warto odwiedzić Muzyczną Owczarnię – klub muzyczny w samym sercu Pienin. Odbywają się tu często koncerty znanych artystów a także warsztaty dla młodych muzyków.
- Szczawnica – jest to miejscowość uzdrowiskowa, swoje lecznicze właściwości zawdzięcza wodom mineralnym - szczawom (stąd też pochodzi nazwa miejscowości). Do głównych atrakcji turystycznych należy kolejka krzesełkowa na Palenicę. Zimą działa tutaj stacja narciarska. W Szczawnicy, na Dunajcu, wytyczono również tor kajakowy.
- Krościenko nad Dunajcem – Warto przespacerować się po zabytkowym rynku, oraz wziąć udział w cotygodniowym jarmarku, na którym można kupić regionalne wyroby (oscypek, bundz, miód) lub ludowe rękodzieła (wyroby wiklinowe, tkackie, skóry, oraz wiele innych atrakcyjnych przedmiotów, które mogą posłużyć jako ciekawa pamiątka). Krościenko to również dobra baza wypadowa zarówno w Pieniny jak i sąsiednie Gorce.
- Dębno Podhalańskie – godny uwagi jest drewniany kościół z XV wieku, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wybudowany został bez użycia gwoździ, ma gotyckie wyposażenie. Prawdziwym skarbem jest polichromia o 33 kolorach i 77 różnych wzorach, wśród których znajduje się orzeł jagielloński. Prawdziwą atrakcją są natomiast piętnastowieczne cymbałki, w których grube sztabki wydają dźwięki wysokie, a cienkie – niskie – co przeczy pozornie prawom fizyki.
Na zakończenie zachęcam każdego do spaceru Drogą Pienińską, czyli traktem wiodącym ze Szczawnicy do słowackiego Czerwonego Klasztoru. Ścieżka wiedzie prawym brzegiem Dunajca po słowackiej stronie. Ten dziewięciokilometrowy szlak można przebyć pieszo lub rowerem, podziwiając niesamowity przełom Dunajca. Pasmo Pienin chociaż jest bardzo małe kryje w sobie wiele pięknych miejsc, które warto zobaczyć.
Jeśli ktoś ma ochotę na fascynującą wycieczkę po Pieninach, ma do dyspozycji kilka sposobów poznawania tych przepięknych gór. Na turystów czekają liczne szlaki turystycznie, podczas przemierzania których, możemy w dużej mierze docenić urok Pienin. Jednakże każdy, kto doświadczył wyjątkowej atrakcji jaką jest spływ Dunajcem potwierdzi, że nic nie jest w stanie zastąpić wrażeń jakich dostarcza ta wodna podróż.
Czy wiesz, że naukowcy do dziś spierają się co do przyczyny powstania Przełomu Dunajca? Jego niesamowite ukształtowanie musi być efektem działania wielu interesujących czynników, jednakże miejscowa ludność bez trudu wyjaśnia jego genezę, opierając się na ludowych podaniach. Według jednej z legend, ujście Dunajca wyrąbał mieczem Bolesław Chrobry. Inna zaś głosi, iż kanion wytarł swoim cielskiem król węży, kiedy uciekał przed polującym na niego Ferkowiczem.