Lista ofert jest pusta
Usytuowany na lewym brzegu Wisły barokowo - klasycystyczny Zamek Królewski w Warszawie, to miejsce o wyjątkowo bogatej historii. Na całym świecie znany jest jako siedziba najsłynniejszych władców Polski i cudowne dzieło architektów i budowniczych, którzy wznieśli go z gruzów na nowo. Po odbudowie, w 1980 roku Zamek Królewski, wraz ze Starym Miastem, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Zbiory muzealne zgromadzone obecnie na Zamku są niezwykle obfite. Są to przede wszystkim wyjątkowo cenne obrazy, rzeźby i wyroby rzemiosła artystycznego pochodzące z oryginalnego wyposażenia wnętrz z czasów Stanisława Augusta oraz z Państwowych Zbiorów Sztuki z lat 1922-1939. Pozostałe źródła pozyskiwania zabytków to fundacje, dary i zapisy kolekcjonerów oraz zakupy od właścicieli zagranicznych. Część eksponatów pochodzi z depozytów kopii i rekonstrukcji.
Wśród najważniejszych dzieł malarstwa z pewnością należy wyróżnić obrazy Bellota przedstawiające panoramę Warszawy, Bacciarellego malującego portrety królów Polski i władców europejskich oraz osobistości polskich, a także Strobla – malarza alegorycznego i rodzajowego. Bogate są również zbiory grafik obejmujące ryciny, rysunki, albumy, mapy i globusy. Najcenniejszym eksponatem znajdującym się w tym dziale jest Rolka sztokholmska, czyli piętnastometrowy zwój, na którym uwieczniono wjazd orszaku ślubnego Zygmunta III i arcyksiężniczki Konstancji do Krakowa w 1605 roku. Warto również zwrócić uwagę na wartościowe prace rzeźbiarzy współpracujących z dworem Stanisława Augusta oraz artystów włoskich i francuskich. Interesujące są także równego typu tkaniny - tapiserie flamandzkie, brukselskie, francuskie i polskie, dywany, opony herbowe i hafty oraz ponad 560 kobierców wschodnich. Bogata jest również kolekcja zabytkowych mebli, a także różnego typu bibelotów, takich jak zegary, świeczniki, szkło, ceramika i porcelana. W zamkowym archiwum zgromadzono unikatowe dokumenty królewskie i rodzinne oraz fotografie, diapozytywy, filmy i nagrania.
Czy wiesz, że na Zamku Królewskim w Warszawie przechowywane są bezcenne skarby związane z polską władzą? W Kaplicy Małej znajdują się insygnia królewskie Stanisława Augusta Poniatowskiego: Łańcuch Orderu Orła Białego, miecz ceremonialny Orderu św. Stanisława oraz berło z akwamarynu. W Zamku złożono również insygnia władzy Prezydenta RP: tłoki pieczętne Prezydenta Rzeczypospolitej, Chorągiew Rzeczypospolitej oraz dokumenty państwowe, które 22 grudnia 1990 roku Ryszard Kaczorowski przekazał Lechowi Wałęsie.
Wszystkie wnętrza zamkowe odtworzono i zaaranżowano zgodnie z funkcjami, które pełniły w czasach panowania Stanisława Augusta. Do najbardziej reprezentacyjnych należą: Apartament Wielki, Apartament Królewski, Apartament Księcia Stanisława, Dawna Izba poselska wraz z salami sąsiednimi, Pokoje Dworskie, Pokoje i Galeria Królewiczowska, Sale Sejmowe oraz Biblioteka Królewska. Godne uwagi są również Piwnice, Dziedziniec Wielki, Arkady Kubickiego, Pałac pod Blachą oraz Ogrody. We wszystkich zamkowych wnętrzach udostępnionych do zwiedzania urządzone są znakomite wystawy stałe oraz czasowe.
Po zwiedzaniu Zamku Królewskiego warto przez chwilę odpocząć na przylegającym do niego Placu Zamkowym. Jego centralne miejsce zajmuje kolumna króla Zygmunta III Wazy z 1644 roku, będąca najstarszym i najbardziej symbolicznym pomnikiem Warszawy. Warto zwrócić również uwagę na klasycystyczną dzwonnicę kościoła św. Anny, z której można podziwiać imponującą panoramę miasta. W przeszłości Plac Zamkowy był świadkiem wielu ważnych historycznie, często tragicznych wydarzeń. Dziś stanowi jedno z najpopularniejszych miejsc na Starówce i początek Traktu Królewskiego biegnącego z Zamku na południe w kierunku Łazienek i Wilanowa.