Lista ofert jest pusta
Położona w niewielkiej kotlinie na skraju Beskidu Makowskiego i Beskidu Żywieckiego Sucha Beskidzka, to miejscowość letniskowa, która swoim urokiem przyciąga każdego roku spore ilości turystów.
Najważniejszym zabytkiem Suchej Beskidzkiej jest manierystyczny zamek Komorowskich z lat 1554 - 1580, przebudowany według założeń barokowych. Jest to zabytek I klasy. Po wybudowaniu go przez Komorowskich należał kolejno do Wielopolskich, Branickich i Tarnowskich. Obecnie w „Małym Wawelu” mieści się hotel i restauracja "Kasper Suski", siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Suskiego Stowarzyszenia Kultury i Sztuki – Klub Muzyczny "Stara Zbrojownia". W tutajszej Galerii Sztuki - Zamek cyklicznie organizowane są wystawy sztuki współczesnej i tradycyjnej (głównie grafika, rzeźba, ceramika, malarstwo i fotografia) oraz rzeźbiarskie i malarskie plenery artystyczne. Zamek otoczony jest przez park typu krajobrazowego z XVIII / XIX wieku. Tutejsza oranżeria jest jedynym przykładem neogotyku angielskiego w Polsce Południowej. Do najciekawszych roślin które można znaleźć w parku zaliczamy liczne wejmutki, platan klonolistny, limba, jesion o pędach zwisających i dąb czerwony. Po zwiedzeniu Zamku warto również zajrzeć do drewnianej Karczmy "Rzym" z XVIII wieku, która znajduje się w Rynku. Karczma stanowi przykład architektury drewnianej, opartej na tradycji budownictwa ludowego regionu Podbeskidzia i stanowi centralny punkt na szlaku architektury drewnianejMałopolski. Przypuszcza się, iż Karczma była pierwowzorem Karczmy "Rzym", opisywanej przez Adama Mickiewicza w balladzie "Pani Twardowska".
Do najpiękniejszych obiektów sakralnych Suchej Beskidzkiej należy zespół klasztoru kanoników regularnych składający się z kościóła manierystyczno-barokowego z lat 1613-14, budynku klasztoru (obecnie plebanii) oraz kaplic z XVII wieku. Wśród najcenniejszych elementów wnętrza kościoła należy wyróżnić fragmenty polichromii oraz barokowe malowidło na sklepieniu prezbiterium przedstawiające Wniebowzięcie Maryi wraz z fryzem sgraffitowym na ścianach. Na krótką modlitwę warto również wstąpić do kościoła neogotyckiego z początku XX wieku zbudowanego wg projektu Teodora Talowskiego w stylu gotycko – romańskim oraz do kaplicy konfederatów barskich na górze Jasień z XVIII wieku. Kaplica została wzniesiona z kamienia i łączy w sobie cechy budowli renesansowej z elementami gotyckimi i klasycystycznymi. Ma ona symboliczne znaczenie dla tutejszych mieszkańców, ponieważ podczas świąt patriotycznych odbywają się tu uroczyste Msze Św. w intencji ojczyzny.
Jeśli chcemy bliżej poznać dzieje i walory Suchej Beskidzkiej, dobrym pomysłem będzie wizyta w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej oraz "Domku Ogrodnika", czyli Izba Regionalna Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej. Tutejsza ekspozycja etnograficzna, pokazuje życie codzienne, kulturę materialną i duchową Górali Babiogórskich i Górali Żywieckich.
Dla wielbicieli wędrówek górskich, Sucha Beskidzka jest idealnym punktem wypadowym w Beskid Mały, Beskid Makowski i Beskid Żywiecki. Warto zaznaczyć, iż w 1906 roku wyznaczono tu pierwszy szlak turystyczny w Beskidach Zachodnich – z Suchej przez Magurkę do Zawoi. Na amatorów białego szaleństwa czeka tutaj również wyciąg narciarski.