Województwo małopolskie odwiedzają rocznie tysiące turystów. Co sprawia, że ten region jest tak bardzo atrakcyjny ? Odpowiedź nasuwa się sama: unikatowe zabytki architektury(Kraków), wspaniała przyroda(Pieniny, Gorce, Beskidy), skałki wapienne i jaskinie(Jura Krakowsko-Częstochowska) a przede wszystkim piękny krajobraz skalistych szczytów i grani tatrzańskich. Tutaj znajdują się jedne z cenniejszych w kraju zabytków i zasobów przyrodniczych. Stąd też małopolskie jest często nazywane "potentatem turystycznym Polski".
Najcenniejsze miasto województwa to z pewnością Kraków, założony przez legendarnego księcia Kraka. Jego stare centrum zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Praktycznie wszystko jest tu godne zwiedzenia lub obejrzenia, ale oczywiście najbardziej znane zabytki to: Kościół Mariacki, z którego co godzine można wysłuchać hejnału, Sukiennice, liczne kamienice - Bonerów, Pałac Zbaraskich, Kamienica Szara oraz wzgórze wawelskie z zamkiem królewskim, będącym jednym z najważniejszych miejsc w Krakowie. Kraków to miasto niezwykłe, tu naprawdę czuć "powiew historii". Niczym magnes przyciąga ludzi wyjątkowych, którzy tworzą jego historie. Malarze, artyści, poeci nadają temu miastu wyjątkowy wymiar. Trudno opisać fenomen Krakowa, tu trzeba po prostu przyjechać aby poczuć klimat "wiecznie żywego miasta".
Małopolska kojarzy się wszystkim z Tatrami. To jedyne w naszym kraju góry o charakterze alpejskim. Mimo ogromnej popularności Tatr, są tacy którzy przyjeżdżają tutaj pierwszy raz i rozpoczynają swoją wielką przygodę z Tatrami i Podhalem. Tatry są bardzo popularne ze względu na swoją różnorodność: od podgórskich łąk, dolin aż po nagie turnie co sprawia, że są one dostepne nie tylko dla wytrawnych alpinistów. Jednocześnie Tatrami są górami bardzo groźnymi i nie wolno o tym zapomnieć choćby na chwile - nagłe zmiany pogody, utrudnienia na szlakach w różnych porach roku sprawiają, że planując wyjście w wyższe partie gór należy się bardzo dobrze przygotować i poznać podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się w górach.
Tuż u podnórza Tatr leży zimowa stolica Polski - Zakopane. Zakopane to najwyżej położone polskie miasto (800-1000m n.p.m.). Co roku ściągają tu tysiące turystów - zimą miłośnicy narciarstwa, latem amatorzy górskich wycieczek. Zakopane ma potężną baze noclegową dla turystów o różnych wymaganiach i możliwościach finansowych, począwszy od schronisk młodzieżowych aż po ekskluzywne wille i pensjonaty. Zdecydowana większość ma standard wysoki lub bardzo wysoki. Ceny zależą od pory roku i sezonu, najwyższe są w okresie świąteczno-sylwestrowym. Zakopane przyciąga turystów, którzy w bardzo różnorodny sposób lubią spędzać swój wolny czas. Spotkać tu można zarówno amatorów ciszy i spokoju jak i osoby szukające bogatego życia towarzyskiego w tutejszych dyskotekach i pubach. Na ulicach spotykają się zarówno zapaleni piechurzy i turyści śmiało przemierzający Tatry jak i bywalcy wygodnych kawiarni spędzający czas na Krupówkach. Dla każdego z nich Zakopane ma coś do zaoferowania, dla każdego jest interesujące i pociągające.
Nieopodal Tatr znajdują się Pieniny, niezbyt wysokie góry wapienne, na terenie których utworzono Pieniński Park Narodowy. Jego największą atrakcją jest przełom Dunajca. Już od ponad 100 lat flisacy organizują tutaj spływy na tratwach. Spływ rozpoczyna się w Sromowcach Niżnych i konczy w Szczawnicy. Na terenie Pienin utworzono sztuczny zbiornik wodny - Jezioro Czorsztyńskie, będące doskonałym miejscem rekreacji i wypoczynku.
Małopolska dzięki zasobom naturalnych wód mineralnych jest także regionem uzdrowiskowym. To tutaj powstały znane miejscowości uzdrowiskowe: Piwniczna-Zdrój, Muszyna i najbardziej znana Krynica-Zdrój.
W Małopolsce oprócz cudownych Tatr, Zakopanego, ruin i jaskiń Jury, spotykamy na każdym kroku ślady związane z historią państwa polskiego - zarówno tej odleglejszej(Kraków) jak i bardzo współczesnej(Oświęcim). Stąd tak ogromna popularność tego regionu wśród turystów zarówno z Polski jak i z zagranicy.