Jest to region szczególnie atrakcyjny turystycznie w miesiącach letnich, idealny na piesze, długie wędrówki i niczym nie zakłócone obcowanie z naturą. Beskid Niski położony jest na południu Polski, na obszarze dwóch województw: Małopolskiego i Podkarpackiego. Łagodna wyrównana linia grzbietów górskich, odosobnione wzgórza oraz głębokie przełęcze tworzą krajobraz przez wielu uważany za wręcz dziki. Interesującym elementem rzeźby terenu są skałki piaskowcowe występujące pojedynczo lub w zgrupowaniach. Dla ochrony piękna przyrody Beskidu Niskiego zostały utworzone dwa parki ; Magurski Park Narodowy oraz Jaśliski Park Krajobrazowy.
- Kornuty – rezerwat geologiczno-przyrodniczy, położony na stokach Magury Wątkowskiej. Turyści zachwycają się tutaj fantastycznymi formacjami skalnymi. Znajduje się tu również Jaskinia Mroczna – największa jaskinia w Beskidzie Niskim.
- Diabli Kamień – pomnik przyrody, położony niedaleko miejscowości Folusz. Jest to grupa skalna, w której poszczególne głazy są niezwykle ciekawie ukształtowane, poprzecinane licznymi szczelinami. Urok miejsca podkreśla szata roślinna: liczne mchy i porosty oraz powykręcane konary drzew.
- Krempna – znajduje się tutaj muzeum Magurskiego Parku Narodowego oraz Ośrodek Edukacyjny z bardzo interesującą wystawą obrazującą przyrodę Beskidów.
- Przełom Jasiołki – rezerwat w którym jest wytyczona ścieżka przyrodnicza. Rzeka tworzy tu wąską, głęboko wciętą dolinę. Ścianki skalne wzdłuż brzegów rzeki osiągają 30metrów wysokości.
W regionie jest również kilka rezerwatów przyrodniczych obejmujących naturalne stanowiska cisów i modrzewi europejskich, stanowiących pozostałości dawnej puszczy karpackiej
Chociaż obecnie Beskid Niski jest krainą spokoju i ciszy, czyli idealnym miejscem na prawdziwy odpoczynek, to jednak w przeszłości to najniższe pasmo polskich Karpat miało burzliwą historię. Warto ją poznać przybywając w te strony. Zainteresowani historią oraz kulturą znajdą w Beskidzie Niskim szczególnie dużo ciekawych miejsc.
Pobyt tutaj warto rozpocząć od zdobycia przełęczy Barwinek, na której znajduje się przejście graniczne. Po stronie słowackiej wybudowano wysoką wieżą widokową, na której szczyt można wjechać windą. Rozlega się stamtąd fantastyczny widok na pobliskie, niezwykle malownicze góry.
Przełęcz Dukielska była w czasie obu wojen światowych miejscem najcięższych i najbardziej krwawych walk. Poległo tu ponad 200 tyś ludzi różnych narodowości; Węgrów, Czechów, Słowaków Rosjan, Niemców, Polaków i innych. Świadectwem tych czasów pozostały, liczne cmentarze wojskowe. Są ich setki. Znajdziemy je m.in na Przełęczy Małastowskiej, Magurze Małastwoskiej, na Rotundzie, w Dukli, Ożennej, Bartnym, Ropicy, Grybowie, czy Gorlicach (największym miastem w tym regionie, leżącym już na pograniczu z pasmem pogórzy). W ostatnich latach widać wyjątkową troskę o te szczególne pomniki pamięci. Wiele z nich jest odnawianych i utrzymywanych zarówno przez organizacje, samorządy, jak i osoby prywatne.
Gdy już będziemy na jednym z tych cmentarzy , warto zatrzymać się na chwilę, przeczytać kilka nazwisk poległych młodych chłopców, i zadumać się nad ich losem czytając np. taką wzruszającą iskrypcję: "PAMIĘTAJCIE W SWOICH PEŁNYCH SZCZĘŚCIA DNIACH ŻE NA TEJ ZIEMI GORZAŁ ZACIEKŁY BÓJ, ŻE TU TYSIĄCE ODNIOSŁO ŚMIERTELNE RANY, ABY WOKÓŁ WAS ROZKWITAŁO BŁOGOSŁAWIEŃSTWO SŁOŃCA"
W Dukli i Świdniku po słowackiej stronie są muzea poświecone wojennej historii regionu. W rejonie walk jako świadectwo tamtych czasów zostały pozostawione na pobojowiskach czołgi, armaty, wraki samolotów, można również zobaczyć odrestaurowane okopy. W pobliskiej Iwli odnajdziemy „Dolinę Śmierci” – największe wojenne pobojowisko.
Będąc w tej okolicy, nie sposób nie odwiedzić Dukli. Prawdziwym skarbem tej miejscowości jest zabytkowy rokokowy kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny, a w nim nagrobek Marii Amalii z Brühlów Mniszchowej. Kościół jest jednym z trzech tego typu w Europie. Ciekawy jest też zespół pałacowo-parkowy mieszczący Muzeum Operacji Dukielskiej .Spacer po Dukli trzeba zakończyć w klasztorze Bernardynów, gdzie w kaplicy są przechowywane doczesne szczątki św. Jana z Dukli, przeniesione tu po wojnie z katedry we Lwowie.
Przed wojną tereny Beskidu Niskiego zamieszkiwała liczna grupa etniczna – Łemkowie. Wytworzyli oni oryginalną kulturę ludową, która łączyła elementy polskie, ruskie i wołoskie. Łemkowie stworzyli własny styl budownictwa drewnianego. Zostały po nich charakterystyczne cerkwie oraz chaty mieszkalne zwane chyżami.
Wysiedleni wtedy Łemkowie powrócili na te tereny już nie tak licznie jak kiedyś. Dziś mniejszość łemkowska zamieszkuje z powrotem liczne miejscowości Beskidu Niskiego. W Zdyni co roku odbywa się Watra Łemkowska – spotkanie łemków z całego świata. Z tej okazji odbywają się liczne spotkania z twórcami, koncerty, wystawy. Będąc w Zyndranowej warto zobaczyć niewielki Skansen Kultury Łemkowskiej. Jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie można poznać tę kulturę tak dobrze!
Wiele obiektów zabytkowych Beskidu Niskiego zostało ujętych w ramach Szlaku Architektury Drewnianej. Jednym z nich jest zabytkowy kościół św. św. Filipa i Jakuba Apostołów w Sękowej, wpisany na listę UNESCO. Jest on wykonany z ręcznie ciosanych bierwion, wzniesiony około 1520 roku.
Niedaleko Bóbrki znajduje się Żarnowiec. Mieści się tutaj w małym drewnianym dworku muzeum biograficzne Marii Konopnickiej.
W Szymbarku zobaczyć można szesnastowieczny dwór obronny oraz największe w polskich Karpatach jeziorko osuwiskowe zwane Beskidzkim Morskim Okiem. Czy słusznie? Trzeba ocenić samemu..
Na obszarze Beskidu Niskiego znajdują się cztery uzdrowiska: Wapienne, Wysowa, Iwonicz Zdrój (wody typu szczawy oraz bogate złoża borowin), Rymanów Zdrój (wyspecjalizowany w leczeniu chorób wieku dziecięcego). Klimat jest tu łagodny, powietrze nasycone ozonem, jodem i solą, ma cechy klimatu górskiego i zarazem morskiego. Bliskość przełęczy karpackich zapewnia dużą ruchliwość powietrza
Lubiącym aktywny wypoczynek, godna polecenia jest niewielka miejscowość Regetów. Znajduje się tam jedna z największych w Polsce stadnin koni huculskich a tym samym nowoczesny ośrodek jeździecki.
Jezioro Klimkówka na Ropie to idealne miejsce na uprawianie sportów wodnych. Ciekawostką jest, że ten, jeden z najmłodszych polskich zalewów, był tłem w filmie „Ogniem i mieczem” dla scen przedstawiających przeprawę przez Dniepr.
W zimie na narciarzy czekają dwie stacje sportów zimowych ; stacja na Magurze Małostowskiej oraz Stacja Chyrowa –SKI.
Przepiękny Beskid Niski zaprasza wszystkich chętnych do odwiedzin przez cały rok !