Beskid Śląski to jeden z najczęściej uczęszczanych a równocześnie najlepiej zagospodarowanych turystycznie regionów w Polsce. Tu, ze stoków Baraniej Góry wypływają wody Białej i Czarnej Wisełki. W miejscu gdzie się łączą rozpoczyna swoją podróż po Polsce nasza najdłuższa rzeka – Wisła.
Beskid Śląski to dwa duże pasma górskie: Czantorii (ze szczytami Wielka Czantoria, Kiczory, Stożek) oraz Baraniej Góry (Skrzyczne, Barania Góra, Klimczok). Region ten jest niezwykle cenny przyrodniczo, góry są niemal całe zalesione a najbardziej wartościowe obiekty przyrodnicze zostały objęte ochroną. Rezerwat „Babia Góra” obejmuje najwyższe wzniesienia oraz obszar źródliskowy Wisły porośnięty pierwotnym – nie zniszczonym przez człowieka lasem jodłowo-bukowym. Rezerwat „Tuł” chroni stanowisko pięknych storczyków, a rezerwat „Wisła” – żywo płynące potoki Czarnej i Białej Wisełki.
Beskid Śląski to raj dla uprawiających sporty zimowe. Każdej zimy, czekają na przyjezdnych liczne stacje narciarskie. Szczególnie atrakcyjną miejscowością jest Szczyrk, często nazywany zimową stolicą oraz porównywany z Zakopanem pod względem ilości wyciągów. W tej miejscowości co roku odbywają się zawody snowboardowe we wszystkich możliwych kategoriach. Jest to też ośrodek przygotowań olimpijskich dla snowboardzistów. Uprawiający sporty zimowe, którzy raz tu przyjechali, chętnie wracają w te strony. Miłośnicy białego szaleństwa najczęściej odwiedzają największe stacje narciarskie:
- Szyndzielnia – na szczyt wyjeżdża się kolejką gondolową z Bielska-Białej. Do dyspozycji narciarzy przygotowane są trasy o różnej długości i stopniu trudności;
- Równica – zimą działają tu wyciągi orczykowe. Na szczycie czynny jest Extreme Park, w którym działa całoroczny Roller Coaster – tor saneczkowy, z którego korzystać można bez względu na pogodę. Czynne jest tu też schronisko, niedaleko którego znajduje się pamiątkowy kamień ewangeliczny, przy którym w czasach reformacji potajemnie gromadzili się na nabożeństwach luteranie;
- Czantoria – na narciarzy czeka tutaj wyciąg krzesełkowy z Ustronia. Zimą przygotowane są trasy narciarskie, czynne są wyciągi orczykowe, a latem można pozjeżdżać na Letnim Torze Saneczkowym;
- Skrzyczne – ze Szczyrku prowadzi na jego szczyt dwuczęściowy wyciąg krzesełkowy. Wytyczonych zostało kilka tras o różnym stopniu trudności;
- Hala Pośrednia, wyciąg Beskidek w Szczyrku – to miejsca szczególnie upodobane przez snowboardzistów;
- Ponadto małe, orczykowe wyciągi narciarskie znajdują się w niemal każdej turystycznej miejscowości.
Na wędrowców czekają w Beskidzie Śląskim liczne szlaki oraz schroniska, w których strudzeni turyści mogą się posilić oraz przenocować. Najchętniej odwiedzane są schroniska na Skrzycznem, Klimczoku, Szyndzielni, Równicy. Szczególnym przeżyciem może być pobyt w „Chacie Wuja Toma”, drewnianym schronisku na przełęczy Karkoszczonka, urządzonym w dawnej zagrodzie z początków XX wieku. Wędrując po Beskidzie Śląskim podziwiać można typowe górskie krajobrazy: malownicze doliny, wąwozy, polany. Do najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych goszczących wczasowiczów przez cały rok należą: Ustroń, Wisła, Brenna i Szczyrk.
Ustroń to dawna osada przemysłowa, powstała wokół działającej tu już w XVIII wieku huty żelaza. Do dzisiaj, jako pozostałość po dawnych hutach, działa zakład przetwórstwa żelaza - kuźnia. Zainteresowanym polecam odwiedzenie Muzeum Kuźnictwa i Hutnictwa. Ustroń jest dzisiaj popularnym uzdrowiskiem, ośrodkiem wczasowym i stacją sportów zimowych. Uwagę przyciągają nowoczesne domy wczasowe w kształcie piramid. Leczone są tutaj choroby układu oddechowego, narządów ruchu, układu krążenia, reumatyczne oraz otyłość.
Wisła przez wiele osób kojarzona jest jako miasto Adama Małysza, naszego mistrza w skokach narciarskich. Obecnie w budowie jest najnowocześniejsza w Polsce skocznia w Wiśle Malince. W tym największym pod względem powierzchni mieście w polskich Karpatach, popularnym wśród turystów już pod koniec XIX wieku, działa obecnie jedna z najlepiej rozbudowanych baz noclegowych. Wisła przez wielu zwana jest „perłą Beskidu Śląskiego”. W sierpniu odbywa się tu szereg imprez związanych z corocznym Tygodniem Kultury Beskidzkiej. Do atrakcji kulturoznawczych należą Muzeum Beskidzkie oraz Muzeum Narciarstwa z zabytkowymi rodzajami nart. Wisła to niezwykle tolerancyjne wyznaniowo miasto. Swoje świątynie ma tutaj 9 różnych wyznań. W pobliżu Wisły odnaleźć można wzniesioną w okresie dwudziestolecia międzywojennego, wg projektu znanego architekta Adolfa Szyszko-Bohusza, letnią rezydencję prezydentów Polski: „Zameczek”.
Na skraju Beskidu Śląskiego położony jest duży, przemysłowy ośrodek miejski, interesujący również pod względem krajoznawczym – Bielsko-Biała. Tutaj produkuje się wyroby włókiennicze, siedzibę ma Fiat Auto Poland. Bielsko-Biała to również ojczyzną bajek telewizyjnych znanych nam z dzieciństwa: Koziołka Matołka, Reksia, Bolka i Lolka, Marcelego Szpaka i wielu innych bohaterów. Wszystkie powstały w Studiu Filmów Rysunkowych. Aby poznać historię Bielska należy zwiedzić Zamek Książąt Sułkowskich, gdzie znajduje się ekspozycja historyczna. Ciekawa pod względem architektonicznym jest bryła kościoła św. Mikołaja, a także Teatr Polski, Ratusz oraz secesyjna kamienica „Pod Żabami”. Jest to dawna winiarnia, o czym świadczy bajkowa dekoracja, umieszczona nad portalem - dwie biesiadujące żabki. W Bielsku Białej znajduje się również jedyny w Polsce pomnik Marcina Lutra.
Kolejnym miastem u stóp Beskidu Śląskiego jest Cieszyn. Obligatoryjnie trzeba odnaleźć romańską rotundę z XI/XII wieku oraz gotycką wieżę obronną z XIV wieku, na którą warto wejść, aby zobaczyć panoramę miasta, a przy ładnej pogodzie nawet całego Beskidu Śląskiego. Spacer po Cieszynie umili oglądanie nowego, reprezentacyjnego rynku oraz starego, z podcieniowymi kamieniczkami mieszczańskimi z XVI-XIX wieku.
Warto poświęcić jeden dzień na odwiedzenie Czeskiego Cieszyna (Český Těšín). Trzeba pamiętać, że zarówno Cieszyn, jak i Czeski Cieszyn stanowiły do 1920 roku jedno miasto. W wyniku sporu o terytorialną przynależność całego Śląska Cieszyńskiego wytyczono granicę wzdłuż rzeki Olzy, przez środek miasta.
Beskid Śląski ma dogodne połączenia drogowe i kolejowe z resztą kraju dzięki czemu jest otwarty na przyjazd wszystkich turystów bez względu na porę roku. Tu nie można się nudzić!