Noclegi Bieszczady, kwatery, wakacje 2025
noclegi w cenie: 80-100 zł
kategoria: Agroturystyka
region: Bieszczady
kategoria: Agroturystyka
region: Bieszczady
Jaśliska
Gospodarstwo położone jest na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczad. Znajduje się ono w przepięknej dolinie, przez którą przepływa strumyk - Bełcza. W okolicy znajduje się tylko dzika przyroda, góry, lasy - cisza i spokój"SYMPATYCZNY KONIEC ŚWIATA"
Polski Teksas to żartobliwe określenie Bieszczadów – gór dzikich, pierwotnych, trudnodostępnych i odludnych. Z każdym rokiem w ten najdalej na południe wysunięty skrawek Polski przybywa coraz więcej turystów.
- Sanok – Jest to ośrodek przemysłowy, ale z licznymi zabytkami. Warto udać się na zamek, gdzie można obejrzeć wspaniałą kolekcję ikon a także odwiedzić największy polski skansen – Muzeum Budownictwa Ludowego. Obiekty zgromadzone w nim prezentują budownictwo Łemków, Bojków, Pogórzan i Dolinian.
- Ustrzyki Dolne – Najpopularniejszy ośrodek turystyki i sportów zimowych w Bieszczadach, którego oferta noclegów, w tym pensjonatów i kwater prywatnych jest bardzo bogata. W zimie czynna jest stacja narciarska na stokach Laworty. Jest to jedyne miasto w Polsce położone w dorzeczu Morza Czarnego (nad rzeką Strwiąż). Niedaleko jest stąd do Krościenka, z przejściem granicznym na Ukrainę.
- Lesko – Zachował się tutaj zamek Kmitów z XV wieku, z obronną bożnicą żydowską z XVI wieku oraz kirkutem (jest tu około 2 tysiące nagrobków). W gotyckim kościele parafialnym pochowany jest Franciszek Puławski, uczestnik konfederacji barskiej (brat Kazimierza – bohatera Polski i USA). Niedaleko Leska obejrzeć można „Kamień Leski”, ogromną, bo mierzącą ponad 30 metrów wysokości skałę, która według legendy miała zostać upuszczona na kościół przez diabła.
- Zagórz – Turyści podziwiają w nim ruiny klasztoru Karmelitów Bosych (XVIII wiek), o imponujących rozmiarach i architekturze.
Baza noclegowa jest z roku na rok coraz lepiej rozwinięta, dzięki czemu znalezienie noclegu w Bieszczadach na wakacje lub weekend nie stanowi żadnego problemu. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, od tanich noclegów i kwater po ekskluzywne pensjonaty idealne na zimowy lub letni wypoczynek.
Przed zapuszczeniem się w te najdalsze strony warto odpowiedzieć sobie na pytanie: czym są Bieszczady? Dla jednych to kraina niezwykle tajemnicza, przepełniona jakby mistycyzmem. Inni odnajdują tu prawdziwą oazę spokoju, potrafią oderwać się od swoich codziennych problemów. Jednak dla każdego, Bieszczady są utożsamieniem przyrody. Przyrody, nieskażonej działalnością człowieka. Przyrody, która otacza nas z każdej strony. Przyrody, która jest tutaj wyjątkowo piękna, odmienna i niepowtarzalna. Stąd też to region tak chętnie wybierany na weekendowy i wakacyjny wypoczynek.
Bieszczady, leżące na terytorium Polski ciągną się od Przełęczy Użockiej na wschodzie po Przełęcz Łupkowską. Są najdalej na południe wysuniętym polskim regionem (szczyt Opołonek). Tworzą je cztery pasma, biegnące niemal równoleżnikowo z zachodu na południowy-wschód. Najwyższym bieszczadzkim szczytem jest Tarnica (1346 m n.p.m.). Poszczególne pasma są rozdzielone obniżeniami, którymi płyną rzeki: Solinka, Nasiczniański, Wołosaty, tworząc malownicze przełomy.
W celu ochrony tak cennych zespołów krajobrazowych i roślinnych Bieszczadów utworzono Bieszczadzki Park Narodowy. Obszar Bieszczadów wchodzi w skład Światowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”.
Bieszczady są pełne śladów po kulturze Łemków i Bojków, wysiedlonych z tych ziem po II Wojnie Światowej. Powstrzymano w ten sposób rozwój osadnictwa na tych ziemiach, a teren Bieszczadów jest do dziś słabo zaludniony i zagospodarowany. Taka pierwotność zachwyca wszystkich, którzy przyjeżdżają w te góry. Zawsze chętnie powracają, by odpocząć z dala od cywilizacji, na pięknych i rozległych połoninach.
Warto zdobyć górę Chryszczata. W czasie I Wojny Światowej biegła tędy linia frontu. Jeszcze dziś można tu zobaczyć niezabliźnione ślady wojennej historii tej okolicy: dawne okopy oraz zarośnięte, często całkiem zapomniane cmentarze wojskowe. Na stokach zachodnich utworzono rezerwat przyrody nieożywionej „Zwiezło”, na terenie którego znajdują się osuwiskowe Jeziorka Duszatyńskie.
Mało kto wie, że na jednym ze szczytów bieszczadzkich stał dawniej drewniany gród, który strzegł mieszkańców Wetliny. W XVII wieku został spalony przez Tatarów, a na pamiątkę ówczesnego właściciela zamku – Igancego zwanego Hnatem, który wolał skoczyć ze skały, niż zginąć z rąk najeźdźców, górę tą nazywa się Hnatowe Berdo. Niektórzy twierdzą jednak, że to tylko legenda.
Przez Bieszczady prowadzi jedna z najpiękniejszych dróg turystycznych w Polsce. Słynna pętla bieszczadzka liczy długość 144 km. Bardzo atrakcyjnym okazać się może przejazd tzw. „Bieszczadzką Ciuchcią” - kolejką wąskotorową.
Koniecznie zobaczyć trzeba rozległy akwen Soliny i Myczkowców. Jest to największy sztuczny zbiornik w Polsce wykorzystywany zarówno do celów rekreacyjnych, jak i energetycznych. Budując zapory w Solinie i Myczkowcach spiętrzone wody pochłonęły 185 domów, trzy cmentarze, kilka cerkiewek oraz liczne kapliczki. Do największych ośrodków wypoczynkowych nad zalewem należą: Myczkowce, Solina, Polańczyk.
Wiele osób uważa Bieszczady za najpiękniejsze góry w Polsce, a wędrówki połoninami zostają wśród najwspanialszych wspomnień. Bieszczady nie kończą się wraz z polskimi granicami. Ciągną się dalej na południowy-wschód, na terenie Ukrainy i Słowacji - te strony też warto odwiedzić!
Obecnie Bieszczady są niezwykle atrakcyjnym regionem turystycznym, w którym można odnaleźć echa przedwojennych Polskich Karpat Wschodnich z legendą Czarnohory i Huculszczyzny. Planując weekendowy wypoczynek lub wakacje pamiętajmy o wcześniejszej rezerwacji noclegu w Bieszczadach. Pensjonaty i kwatery w Bieszczadach są z roku na rok coraz bardziej oblegane ze względu na rosnącą popularność tego regionu turystycznego.
Są ludzie którzy twierdzą, iż mimo wielu podróży po całym świecie, nigdy nie widzieli nic piękniejszego od kołyszących się na wietrze bieszczadzkich połonin porastających łagodne, bezkresne grzbiety górskie. Jest to pejzaż, który zapada w pamięć na całe życie, a jego wspomnienie przywołuje nieodpartą chęć by znów tam pojechać.
Czy wiesz, że obszar chroniony „Karpaty Wschodnie”, czyli Bieszczadzki Park Narodowy wraz z parkami słowackim i ukraińskim to pierwszy na świecie trójstronny międzynarodowy rezerwat biosfery? Łącznie obejmuje on obszar 2 132 km2 i ma nieocenione znaczenie w ochronie przyrody w tej części Europy.
Wśród cech charakterystycznych Bieszczad, możemy wyróżnić przede wszystkim porastające je połoniny, czyli górskie łąki. Szczególne wrażenie robi na wędrowcach jesienny krajobraz, ponieważ trawy przybierają żółte barwy, a rosnące poniżej buki stanowią ich czerwone obramowanie. Oprawą dla pięknego krajobrazu jest wówczas rykowisko jeleni. Wśród łąk mają swoje stanowiska rzadkie gatunki roślin wschodniokarpackich i wysokogórskich.
Jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Bieszczadach są malownicze doliny w których kiedyś istniały wsie. Stanowią one swoisty fenomen przyrodniczy, nazywany „bieszczadzką krainą dolin”. Jedynymi pozostałościami po żyjących tu niegdyś ludziach są resztki zdziczałych sadów, drzew wyznaczających miejsca po domach i szlakach komunikacyjnych oraz łąk, pastwisk i ziołorośli. Można tu też znaleźć zarośnięte, pochylone kamienne krzyże, a nawet ruiny cerkwi. Najwięcej zabytków architektury zachowało się na Przedgórzu Bieszczadzkim. Do najciekawszych należą XVI-wieczny drewniany kościół w Średniej Wsi, romantyczny pałacyk w Olszanicy, jedna z najstarszych cerkwi w Orelcu czy dwór w Tarnawie.
Podczas wędrówek po Bieszczadach można wypuścić się na południowo – zachodni kraniec naszego kraju, wciśnięty pomiędzy dolinę górnego Sanu a Połoninę Bukowską. Zakątek ten nazywany jest „bieszczadzkim workiem”. Nie można też odmówić sobie przejażdżki leśną kolejką wąskotorową, której stacja początkowa znajduje się w Majdanie koło Cisnej. Trudno pogodzić się z faktem, że nie jeżdżą tu już ciuchcie parowe „samowarki”, które zatrzymywały się nad potokami by nabrać wody.