Region Dolnośląski jest niezwykle urozmaiconym krajobrazowo zakątkiem Polski: od spokojnych nizin, przez gwarne, duże miasto – stolicę województwa – Wrocław, po bajecznie piękne, górskie widoki w Sudetach. Region położony jest na granicy z Czechami i Niemcami. Znaczna część jest uprzemysłowiona, występują tu złoża węgla brunatnego oraz rud metali. Na Dolnym Śląsku znajdziemy też piękne krajobrazy, urocze miejsca i zachwycające pejzaże.

Przez region Dolnośląski przepływa Odra, druga co do wielkości polska rzeka. Na jej licznych dopływach (Nysa Łużycka, Nysa Kłodzka, Bóbr, Kaczawa, Bystrzyca) wybudowano zbiorniki retencyjne, które pełnią też między innymi funkcje rekreacyjne. Są to między innymi: Jezioro Pilchowskie, Modre, Bystrzyckie. Dają one możliwość kąpieli, uprawiania sportów wodnych, czy spokojnego wypoczynku nad brzegiem.
Największym kompleksem leśnym Dolnego Śląska i całej Polski są Bory Dolnośląskie. Mają one powierzchnię ok. 1650 km². W skład drzewostanu wchodzi przede wszystkim sosna i jodła. Ich krajobraz charakteryzuje się licznymi stawami, bagnami, torfowiskami i śródlądowymi wydmami. Są tu liczne gatunki roślin rzadkich i chronionych.
Znaczną część Dolnego Śląska zajmują niziny, na których nie brak cennych pamiątek kulturalnych, świadczących o skomplikowanej i burzliwej przeszłości historycznej tego regionu. Warto odwiedzić Wołów, Oławę, Oleśnicę, czy Lubiąż by podziwiać prawdziwe perły architektury. Wyróżnia się Legnica, średniowieczne miasto z licznymi zabytkami. W pobliskim Legnickim Polu otworzono Muzeum Bitwy Legnickiej, stoczonej na tych ziemiach z hordami Mongołów w XIII wieku. W Jaworze znajdziemy drewniany, ewangelicko—augsburski "kościół pokoju". Wzniesiono go w XVII wieku. Przyciąga uwagę swoją szachulcową konstrukcją i bogatym wystrojem barokowym. W 2001 roku został wpisany na listę UNESCO. Drugi z zachowanych „kościołów pokoju”, również figurujący na tej liście znajduje się w Świdnicy, na Przedgórzu Sudeckim. Ciekawostką przyrodniczą i kulturową Przedgórza jest Góra Ślęża. To pradawne miejsce pogańskiego kultu solarnego. Już w epoce brązu na szczycie góry Celtowie oddawali cześć swoim bogom, a plemiona Słowian kontynuowały tam religijne rytuały aż do czasów chrystianizacji. Dziś można oglądać na niej pozostałości dawnych wałów i rzeźb kamiennych.
Szczególnie ciekawym regionem są Łużyce, które od najdawniejszych czasów zamieszkiwali Słowianie zachodni. Na Terenie Polski znajduje się jednak tylko niewielka część Łużyc. Do głównych miast należą Lubań i Zgorzelec, a po stronie niemieckiej Chociebuż i Budziszyn. Granicą polsko-niemiecką podzielony jest Park Mużakowski. Jest to największy i najsłynniejszy park w stylu angielskim w obu krajach. Znany jest z dwóch zamków Muskau, bajecznej oranżerii i pięknych klasycystycznych budynków. W 2004 roku wpisany został na listę UNESCO.
Południową część regionu zajmują Sudety, wzdłuż których biegnie granica polsko-czeska. To góry niezwykle różnorodne. Mają skomplikowaną budowę geologiczną, wielokrotnie były wypiętrzane, poprzecinane są licznymi uskokami. Dzięki temu są bogate w cenne surowce skalne i różnorodne minerały. Sudety są górami mocno zalesionymi. Obecność wód mineralnych i dobrych warunków klimatycznych pozwoliły na utworzenie w tych stronach licznych uzdrowisk. Najsłynniejsze z nich to Duszniki Zdrój, Kudowa Zdrój, Cieplice Zdrój, Świeradów Zdrój, Lądek Zdrój. Sudety są idealnym miejscem do uprawiania sportów zimowych. Na amatorów zimowego szaleństwa czekają tu liczne wyciągi i doskonale przygotowane trasy narciarskie o różnym stopniu trudności. W lecie Sudety zachęcają wszystkich do pieszych wędrówek. Ponieważ każde pasmo wyróżnia się charakterystyczną dla siebie budową geologiczną a tym samym niepowtarzalnym krajobrazem dotarcie do każdego nowego miejsca dostarczać zawsze będzie moc wrażeń. Do najpopularniejszych pasm sudeckich należą Karkonosze i Góry Stołowe.
Karkonosze są najwyższymi partiami Sudetów. Mają charakter wysokogórski, wyraźne są też ślady obecności lodowców: kotły i jeziorka polodowcowe. Najwyższym i najchętniej zdobywanym szczytem jest Śnieżka. Uwagę przyciągają też piękne wodospady Kamieńczyka i Szklarki. Turyści najczęściej wybierają na pobyt znane kurorty i ośrodki wczasowe: Szklarską Porębę i Karpacz, który został rozsławiony skandynawskim kościółkiem Wang. W Karkonoszach co roku odbywa się znany Bieg Piastów.
Góry Stołowe to góry o budowie płytowej. Ogromne bloki skalne poprzecinane są licznymi szczelinami. To jedno z lepszych miejsc w Polsce do uprawiania wspinaczki. Do najciekawszych miejsc należą Szczeliniec Wielki i Błędne Skały. Na szczególną uwagę zasługuje też Kaplica Czaszek w Czermnej, dzielnicy Kudowy Zdroju. Ściany i sklepienie zostały pokryte szczątkami ofiar wojny trzydziestoletniej, prusko-austriackiej i epidemii cholery.
Region Dolnego Śląska bogaty jest w liczne zamki i ruiny dawnych warowni. Najpiękniejsze z nich to przede wszystkim zamek Czocha, Książ, Bolków, Chojnik, Grodno. Szczególną rolę pełnią też tajemnicze i mroczne po dziś dzień budowle militarne. Twierdza Srebrnogórska jest największą twierdzą górską w Europie. Strzegła ona niegdyś przejścia przez przełęcz do Kotliny Kłodzkiej. W rejonie Gór Sowich w czasie II Wojny Światowej Niemcy prowadzili zakrojone na szeroką skalę prace budowlane pod wspólnym kryptonimem "Riese". Budowa nie została ukończona, a jej pozostałością są kompleksy podziemnych hal i korytarzy, które są dziś częściowo udostępnione dla turystów.
Wypoczywając w regionie Dolnego Śląska można zwiedzać piękne, zabytkowe miasta, wędrować po górach, korzystać z bogactw uzdrowisk a zimą uprawiać sporty zimowe.