Noclegi kujawsko-pomorskie, kwatery, wakacje 2025
noclegi w cenie: 40-40 zł
kategoria: Agroturystyka
region: Bory Tucholskie
kategoria: Agroturystyka
region: Bory Tucholskie
Warlubie
Obiekt znajduje się na obszarze wiejskim. Jest to budynek o dużej powierzchni ok.700m2 bardzo zadbany, odnowiony, ciepły i suchy. Na terenie posesji dużo zieleni, dwa stawy z rybami i piękne cztery lipy pachnące miodem.
noclegi w cenie: 70-165 zł
kategoria: Domki letniskowe
region: Bory Tucholskie
kategoria: Domki letniskowe
region: Bory Tucholskie
Śliwice
średnia ocena: 9,68/10
liczba opinii: 5
Z wielką przyjemnością oddajemy do Państwa dyspozycji nowe drewniane domki parterowe w Borach Tucholskich, 100m od jeziora - z dwoma pokojami, w pełni wyposażoną kuchnią i łazienką, tarasem oraz własnym terenem wokół. W 2024 nie mamy już wolnych terminów.
noclegi w cenie: 55-140 zł
kategoria: Domki letniskowe
region: Bory Tucholskie
kategoria: Domki letniskowe
region: Bory Tucholskie
Śliwice
średnia ocena: 9,36/10
liczba opinii: 6
Serdecznie zapraszamy do domku letniskowego położonego w malowniczym terenie nad Jeziorem Okonińskim, w osadzie Mała Główka w Borach Tucholskich. To idealne miejsce do odpoczynku! Wynajmujemy latem od soboty do soboty. W 2024 nie ma już wolnych terminów.
noclegi w cenie: 198-198 zł
kategoria: Agroturystyka
region: Bory Tucholskie
kategoria: Agroturystyka
region: Bory Tucholskie
Lniano
średnia ocena: 7,81/10
liczba opinii: 2
Dla tych co lubią ciszę,spokój,obcowanie z przyrodą i zwierzętami(konie,osiołek ,lamy).Mamy do dyspozycji 4domki i 4pokoje i 2 domki na wodzie. Mieszkamy nad jeziorem, blisko las.Dla gości dostępne są kajaki,łódki i rowery wodne,trampolina i plac zabaw
Ranczo Ostrowite, Lniano - Lucyna Stachowska pisze:
9,00/10
Z dużym opóźnieniem, ale nadal pełna zachwytu - zakochałam się w miejscu, w Gospodarzach, w zwierzętach... Był to dla mnie tydzień w raju... Pogoda dopisała, Gospodarze - zawsze z uśmiechem, życzliwością, przesmacznym jedzonkiem...
Odpoczęłam, miejsce i wszystko, co tu...
Ranczo Ostrowite, Lniano - wczasowicze pisze:
6,63/10
polecam ranczo wszystkim,ktorzy chca odpoczac(czyt.ponudzic sie), przemili wlasciciele b.pogodni ludzie,z pasja prowadza to swoje,,gospodarstwo,,no i dla tych posilkow(mniam) warto tam jechac-poza tym nuda,malo atrakcji(jak juz to dla dzieci- przede wszystkim)ja osobisc...
Przytulny domek letniskowy nad jeziorem, Bory Tucholskie, Śliwice - Anna Bolewska pisze:
8,71/10
Pobyt już trzeci raz doskonały. Miejsce cudowne. Jezioro czyste. Domek miły. Teren na zewnątrz zagospodarowany. Przyjedziemy znowu!
Województwo kujawsko-pomorskie położone jest w północno – środkowej części Polski, a jego oś hydrologiczną stanowi Wisła. Do największych atutów województwa należą liczne zabytki historyczne, atrakcje związane z tradycjami i kulturą regionalną, uzdrowiska, a także wspaniała przyroda.
Najważniejszą miejscowością województwa jest Bydgoszcz. Podczas zwiedzania miasta warto zobaczyć kościół św. Marcina i Mikołaja, spichlerze z XVIII i XIX w., Stary Kanał Bydgoski, neogotyckie budynki Poczty Głównej oraz wieżę ciśnień z 1900 r. Ważnym zabytkiem jest także późnogotycka fara która powstała w latach 1466-1502. W jej wnętrzu znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Pięknej Miłości z Dzieciątkiem Jezus trzymającej w dłoni różę. Spacer po Bydgoszczy warto zaplanować tak, by o godzinie 9:00, 12:00, 15:00 lub 18:00 zatrzymać się przed gotycko-renesansowym kościołem Wniebowzięcia NMP z XVI i XVIII w. W tych godzinach bowiem z kościelnej wieży rozlega się się hejnał bydgoski z motywami kaszubskiego wiwatu. Warto także zwrócić uwagę na bydgoską Operę Nova, której konstrukcja ma kształt trójlistnej koniczyny.
Słynny jest również Toruń – miasto Mikołaja Kopernika. Prawdopodobne miejsce jego urodzenia – późnogotycki dom przy ul. Kopernika jest celem licznych odwiedzin turystów. W tutejszym muzeum zgromadzono przedmioty z pracowni astronoma. Wybitnym toruńskim zabytkiem jest gotycki ratusz z lat 1391-1399 r. Warto wdrapać się na ratuszową wieżę, skąd roztacza się wspaniała panorama na toruńską starówkę oraz wybrać się na przechadzkę Bulwarem Filadelfijskim podczas której można podziwiać Krzywą Wieżę, mury i bramy miasta, a także ruiny gotyckiego zamku krzyżackiego. Punktem obowiązkowym jest również wizyta w Planetarium, gdzie można obejrzeć niesamowite seanse astronomiczne.
Trzecią ważną miejscowością województwa kujawsko-pomorskiego jest Ciechocinek – słynne uzdrowisko. Kuracjuszy przyciąga wspaniały mikroklimat oraz lecznicze właściwości słynnych wód mineralnych, które stosuje się do kąpieli, inhalacji i do kuracji pitnej. Dużą atrakcją są trzy tężnie, o łącznej długości ponad 1,7 km. Ciechocinek to niezwykle urokliwe miejsce z mnóstwem małych parków, fontann i zacisznych zakątków gdzie można wspaniale wypocząć.
Do Włocławka warto wstąpić, aby zobaczyć imponującą zaporę na Wiśle. Tutaj znajduje się największy zalew w Polsce, będący rajem dla wędkarzy i amatorów sportów wodnych.
W Kłóbcach znajduje się skansen prezentujący tradycję ludową Kujaw i ziemi dobrzyńskiej.
Grudziądz znany jest z twierdzy należącej niegdyś do pruskiego systemu obronnego Dolnej Wisły. Jej budowa rozpoczęła się w 1774 r. i brało w niej udział 7 tys. robotników. W czasie oblężenia wojsk napoleońskich w 1807 r. była jedyną niezdobytą twierdzą pruską.
W Radzyniu Chełmińskim zobaczyć można ruiny XIII-wiecznej krzyżackiej warowni. Warto zajrzeć do kaplicy zamkowej gdzie znajduje się makieta starej fortecy oraz do pokutnych celi wykutych w murach warowni.
Do Jabłonowa Pomorskiego turystów przyciąga malowniczy, neogotycki zespół pałacowo-parkowy będący siedzibą Zgromadzenia Sióstr Pasterek.
W słynnym Gołubiu-Dobrzyniu podziwiać możemy krzyżacki zamek który na tle innych warowni wyróżnia się dekoracyjnymi detalami architektonicznymi – attykami i wieżyczkami. Legenda głosi że były one życzeniem Anny Wazówny, która dziś pojawia się na zamku jako Biała Dama. Zamek jest areną corocznych, lipcowych turniejów rycerskich.
Szafarnia to miejsce letnich wakacji młodego Fryderyka Chopina. Na dworze Dziewanowskich gdzie bawił, zgromadzono liczne związane z nim pamiątki. Dwór otoczony jest przepięknym, zabytkowym parkiem. Warto wspomnieć, że w Szafarni działa Ośrodek Chopinowski który kształci młode muzyczne talenty. Przez cały rok odbywają się tutaj również koncerty chopinowskie.
W Żydowie warto zobaczyć elektrownię wodną, która wykorzystuje 80 m różnicy wzniesień pomiędzy dwoma jeziorami oddalonymi od siebie o kilometr. Ciekawostką jest fakt, iż elektrownia ta zużywa więcej energii niż jej daje, jednakże stanowi ważny element w krajowym systemie energetycznym.
Ciekawą miejscowością jest Krąg, gdzie znajduje się średniowieczny zamek Podewilsów. Uwagę przyciąga przede wszystkim jego architektura, gdyż według legendy posiada tyle okien ile jest dni w roku, tyle pomieszczeń ile tygodni w roku, tyle wejść ile miesięcy w roku, a cztery wieże odnoszą się do pór roku. Historia mówi, że rodzina Podewilsów była niezwykle gościnna i odbywały się tu bardzo huczne przyjęcia. Dziś w zamku mieści się elegancki hotel, w którym można wczuć się w, atmosferę tamtych czasów.
W sąsiedztwie wsi Fojutowo leżącej na terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego, znajduje się akwedukt który jest najdłuższą tego typu budowlą w Polsce. Jego długość wynosi 75 m, a jego konstrukcja przywodzi na myśl rzymskie akwedukty. Jest on bezkolizyjnym skrzyżowaniem dwóch cieków wodnych: Czerskiej Strugi i Kanału Brdy, który przebiega 9 m pod strugą.
Warto wybrać się również w okolice Kiełpina, gdzie można zobaczyć Muzeum Indian Północnoamerykańskich im. Sat Okh'a. Tutejsza ekspozycja prezentuje eksponaty ukazujące życie codzienne, kulturę oraz sztukę pierwotnych Amerykanów. Szczególną uwagę przyciągają przedmioty użytkowe i obrzędowe, barwne stroje oraz broń. Obok muzeum znajduje się polana na której polscy Indianie rozbijają swoje namioty – tipi. Warto wspomnieć, iż nazwa muzeum oznacza Długie Pióro i pochodzi od indiańskiego imienia Stanisława Supłatowicza – syna Polki i wodza Indian z plemienia kanadyjskich Szawanezów. Sat Okh jest autorem wielu książek opisujących życie Indian i założycielem tutejszego muzeum.
Kolejnym ważnym miejscem w województwie kujawsko-pomorskim jest Koronowo leżące na trasie Międzynarodowego Szlaku Cystersów. Znajduje się tutaj jeden z ich klasztorów, w którym według podań ukryto skrzynie ze złotem. W miejscowości można obejrzeń także młyn wodny z XIX w. Obiekt zwany przez miejscowych Diabelskim Młynem mieści zabytkowe urządzenia młyńskie i prasę do wyciskania oleju.
Zakochani powinni udać się do Chełmna, zwanego „miastem zakochanych”. W każde Walentynki odbywają się tutaj koncerty i zabawy, a na rynku z zapalonych lampionów układane jest ogromne serce. Ponadto tutejsze cukiernie sprzedają smakowite ciasta w kształcie serc. Jest to znak rozpoznawczy Chełma. Aura miłości wokół miasta nie jest przypadkowa, gdyż od kilkuset lat w chełmskiej Farze znajdują się relikwie św. Walentego – patrona zakochanych.
Piwnice to z kolei miasto ważne dla pasjonatów kosmosu, gdyż tutejsze Obserwatorium Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika posiada największy radioteleskop w Polsce. Średnica parabolicznego lustra maszyny RT-4 wynosi 32 m. Pracujący tu naukowcy z katedry radioastronomii poszukują za jego pomocą nowych układów planetarnych i badają ciała Układu Słonecznego.
Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego leży duża część Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Park istnieje od 1985 r. i został powołany by chronić krajobraz utworzony przez przełamujące się i meandrujące koryto rzeki Brdy oraz otaczające ją sandry. Park ma także na celu ochronę południowo-wschodniego regionu Borów Tucholskich.
Warto odwiedzić okolice Wierzchlasu, gdzie znajduje się rezerwat Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego. Jest on pozostałością po puszczy pomorskiej i stanowi największe i najpiękniejsze naturalne skupisko cisów w całej Europie. Rezerwat wyróżnia również fakt, iż jest to najstarszy polski rezerwat. Patron rezerwatu – znany malarz nazywał go „Świętym Gajem” i wielokrotnie uwieczniał na swoich obrazach. Obecnie rezerwat można oglądać tylko w towarzystwie przewodnika.
Zespół Nadwiślańskich Parków Krajobrazowych znany jest głównie z jednego z najdłuższych i najbardziej urozmaiconych szlaków rowerowych w kraju. Zadaniem Parków jest ochrona naturalnego krajobrazu doliny Wisły, gdzie zachowały się naturalne ekosystemy z mozaiką siedlisk, do których należą: łąki, starorzecza, lasy łęgowe, strome zbocza, doliny erozyjne, wąwozy porośnięte grądami i roślinnością kserotermiczną.
Słynny jest również Toruń – miasto Mikołaja Kopernika. Prawdopodobne miejsce jego urodzenia – późnogotycki dom przy ul. Kopernika jest celem licznych odwiedzin turystów. W tutejszym muzeum zgromadzono przedmioty z pracowni astronoma. Wybitnym toruńskim zabytkiem jest gotycki ratusz z lat 1391-1399 r. Warto wdrapać się na ratuszową wieżę, skąd roztacza się wspaniała panorama na toruńską starówkę oraz wybrać się na przechadzkę Bulwarem Filadelfijskim podczas której można podziwiać Krzywą Wieżę, mury i bramy miasta, a także ruiny gotyckiego zamku krzyżackiego. Punktem obowiązkowym jest również wizyta w Planetarium, gdzie można obejrzeć niesamowite seanse astronomiczne.
Trzecią ważną miejscowością województwa kujawsko-pomorskiego jest Ciechocinek – słynne uzdrowisko. Kuracjuszy przyciąga wspaniały mikroklimat oraz lecznicze właściwości słynnych wód mineralnych, które stosuje się do kąpieli, inhalacji i do kuracji pitnej. Dużą atrakcją są trzy tężnie, o łącznej długości ponad 1,7 km. Ciechocinek to niezwykle urokliwe miejsce z mnóstwem małych parków, fontann i zacisznych zakątków gdzie można wspaniale wypocząć.
Do Włocławka warto wstąpić, aby zobaczyć imponującą zaporę na Wiśle. Tutaj znajduje się największy zalew w Polsce, będący rajem dla wędkarzy i amatorów sportów wodnych.
W Kłóbcach znajduje się skansen prezentujący tradycję ludową Kujaw i ziemi dobrzyńskiej.
Grudziądz znany jest z twierdzy należącej niegdyś do pruskiego systemu obronnego Dolnej Wisły. Jej budowa rozpoczęła się w 1774 r. i brało w niej udział 7 tys. robotników. W czasie oblężenia wojsk napoleońskich w 1807 r. była jedyną niezdobytą twierdzą pruską.
W Radzyniu Chełmińskim zobaczyć można ruiny XIII-wiecznej krzyżackiej warowni. Warto zajrzeć do kaplicy zamkowej gdzie znajduje się makieta starej fortecy oraz do pokutnych celi wykutych w murach warowni.
Do Jabłonowa Pomorskiego turystów przyciąga malowniczy, neogotycki zespół pałacowo-parkowy będący siedzibą Zgromadzenia Sióstr Pasterek.
W słynnym Gołubiu-Dobrzyniu podziwiać możemy krzyżacki zamek który na tle innych warowni wyróżnia się dekoracyjnymi detalami architektonicznymi – attykami i wieżyczkami. Legenda głosi że były one życzeniem Anny Wazówny, która dziś pojawia się na zamku jako Biała Dama. Zamek jest areną corocznych, lipcowych turniejów rycerskich.
Szafarnia to miejsce letnich wakacji młodego Fryderyka Chopina. Na dworze Dziewanowskich gdzie bawił, zgromadzono liczne związane z nim pamiątki. Dwór otoczony jest przepięknym, zabytkowym parkiem. Warto wspomnieć, że w Szafarni działa Ośrodek Chopinowski który kształci młode muzyczne talenty. Przez cały rok odbywają się tutaj również koncerty chopinowskie.
W Żydowie warto zobaczyć elektrownię wodną, która wykorzystuje 80 m różnicy wzniesień pomiędzy dwoma jeziorami oddalonymi od siebie o kilometr. Ciekawostką jest fakt, iż elektrownia ta zużywa więcej energii niż jej daje, jednakże stanowi ważny element w krajowym systemie energetycznym.
Ciekawą miejscowością jest Krąg, gdzie znajduje się średniowieczny zamek Podewilsów. Uwagę przyciąga przede wszystkim jego architektura, gdyż według legendy posiada tyle okien ile jest dni w roku, tyle pomieszczeń ile tygodni w roku, tyle wejść ile miesięcy w roku, a cztery wieże odnoszą się do pór roku. Historia mówi, że rodzina Podewilsów była niezwykle gościnna i odbywały się tu bardzo huczne przyjęcia. Dziś w zamku mieści się elegancki hotel, w którym można wczuć się w, atmosferę tamtych czasów.
W sąsiedztwie wsi Fojutowo leżącej na terenie Tucholskiego Parku Krajobrazowego, znajduje się akwedukt który jest najdłuższą tego typu budowlą w Polsce. Jego długość wynosi 75 m, a jego konstrukcja przywodzi na myśl rzymskie akwedukty. Jest on bezkolizyjnym skrzyżowaniem dwóch cieków wodnych: Czerskiej Strugi i Kanału Brdy, który przebiega 9 m pod strugą.
Warto wybrać się również w okolice Kiełpina, gdzie można zobaczyć Muzeum Indian Północnoamerykańskich im. Sat Okh'a. Tutejsza ekspozycja prezentuje eksponaty ukazujące życie codzienne, kulturę oraz sztukę pierwotnych Amerykanów. Szczególną uwagę przyciągają przedmioty użytkowe i obrzędowe, barwne stroje oraz broń. Obok muzeum znajduje się polana na której polscy Indianie rozbijają swoje namioty – tipi. Warto wspomnieć, iż nazwa muzeum oznacza Długie Pióro i pochodzi od indiańskiego imienia Stanisława Supłatowicza – syna Polki i wodza Indian z plemienia kanadyjskich Szawanezów. Sat Okh jest autorem wielu książek opisujących życie Indian i założycielem tutejszego muzeum.
Kolejnym ważnym miejscem w województwie kujawsko-pomorskim jest Koronowo leżące na trasie Międzynarodowego Szlaku Cystersów. Znajduje się tutaj jeden z ich klasztorów, w którym według podań ukryto skrzynie ze złotem. W miejscowości można obejrzeń także młyn wodny z XIX w. Obiekt zwany przez miejscowych Diabelskim Młynem mieści zabytkowe urządzenia młyńskie i prasę do wyciskania oleju.
Zakochani powinni udać się do Chełmna, zwanego „miastem zakochanych”. W każde Walentynki odbywają się tutaj koncerty i zabawy, a na rynku z zapalonych lampionów układane jest ogromne serce. Ponadto tutejsze cukiernie sprzedają smakowite ciasta w kształcie serc. Jest to znak rozpoznawczy Chełma. Aura miłości wokół miasta nie jest przypadkowa, gdyż od kilkuset lat w chełmskiej Farze znajdują się relikwie św. Walentego – patrona zakochanych.
Piwnice to z kolei miasto ważne dla pasjonatów kosmosu, gdyż tutejsze Obserwatorium Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika posiada największy radioteleskop w Polsce. Średnica parabolicznego lustra maszyny RT-4 wynosi 32 m. Pracujący tu naukowcy z katedry radioastronomii poszukują za jego pomocą nowych układów planetarnych i badają ciała Układu Słonecznego.
Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego leży duża część Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Park istnieje od 1985 r. i został powołany by chronić krajobraz utworzony przez przełamujące się i meandrujące koryto rzeki Brdy oraz otaczające ją sandry. Park ma także na celu ochronę południowo-wschodniego regionu Borów Tucholskich.
Warto odwiedzić okolice Wierzchlasu, gdzie znajduje się rezerwat Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego. Jest on pozostałością po puszczy pomorskiej i stanowi największe i najpiękniejsze naturalne skupisko cisów w całej Europie. Rezerwat wyróżnia również fakt, iż jest to najstarszy polski rezerwat. Patron rezerwatu – znany malarz nazywał go „Świętym Gajem” i wielokrotnie uwieczniał na swoich obrazach. Obecnie rezerwat można oglądać tylko w towarzystwie przewodnika.
Zespół Nadwiślańskich Parków Krajobrazowych znany jest głównie z jednego z najdłuższych i najbardziej urozmaiconych szlaków rowerowych w kraju. Zadaniem Parków jest ochrona naturalnego krajobrazu doliny Wisły, gdzie zachowały się naturalne ekosystemy z mozaiką siedlisk, do których należą: łąki, starorzecza, lasy łęgowe, strome zbocza, doliny erozyjne, wąwozy porośnięte grądami i roślinnością kserotermiczną.