Województwo lubuskie położone jest w zachodniej części Polski na obszarze Środkowego Nadodrza. W niemal 50% zajęte jest przez kompleksy leśne.
Turyści odwiedzający Gorzów Wielkopolski swoje kroki kierują przede wszystkim na Stary Rynek, przy którym znajdują się: gotycka katedra z XIII w., fragmenty murów obronnych z XIV w. oraz „studnia czarownic” ozdobiona przez figurę kobiety na miotle. Warto również zajrzeć do ogrodu dendrologicznego, gdzie zobaczyć można megalityczny grobowiec liczący sobie 4 tys. lat. Z uwagi na fakt, iż po II wojnie światowej w mieście osiedliło się dużo Romów, każdego roku w kwietniu obchodzony jest tu Międzynarodowy Dzień Romów, a w lipcu – Międzynarodowy Festiwal Zespołów Cygańskich „Romane Dyvesa”. Atrakcją jest również Aleja Sławnych Gorzowian na Starym Rynku.
Do Kostrzyna nad Odrą warto wybrać się ze względu na wnoszące się tutaj ruiny twierdzy z XVI w. Jest to jedno z najwspanialszych dzieł architektury fortyfikacyjnej, które przetrwało wiele wojen, aż do 1945 r. Każdego roku pod koniec wakacji organizowane są tutaj Dni Twierdzy, gdzie można obejrzeć m. in. pokazy walk historycznych.
Największą atrakcją Świerkocina jest zoo-safari urządzone na wzór rezerwatów we wschodniej Afryce. Trasa przejazdu ma 2 kilometry, a zwiedzany teren podzielono na strefę Afryki, Mongolii i Indii. Podczas safari możemy podziwiać wiele egzotycznych zwierząt.
W Łagowie znajduje się zamek Joannitów z XIV w. mieszczący hotel, restaurację oraz centrum konferencyjne. Na zamku odbywa się przegląd europejskich filmów fabularnych – Lubuskie Lato Filmowe.
Podczas podróży po Ziemi Lubuskiej warto również zajrzeć do Lubska, gdzie wznosi się wieża Bramy Żarskiej. Obiekt ten przetrwał w pierwotnej formie od XIV w. W XIX w. funkcjonowało tutaj więzienie i prawdopodobnie z okresu jego działalności pochodzi nazwa Wieża Pachołków Miejskich. Wielu miłych wrażeń dostarczy z pewnością spacer po rynku i pobliskich uliczkach obsadzonych przez malownicze kamienice mieszczańskie. Wschodnią stronę Lubska osłania park przez który przepływa rzeka Lubsza, której brzegi porastają platany tworzące uroczą aleję.
Miejscowość Brody wyróżnia się XVIII-wiecznym układem urbanistycznym. Można podziwiać tutaj piękny pałac, przyrynkowe domki oraz przede wszystkim delektować się wspaniałą atmosferą jaka tu panuje.
Będąc w zachodniej części województwa lubuskiego warto zajrzeć na parę godzin za jego granicę, do niemieckiego miasta Neuzelle. Jego historia związana jest głównie z tradycją piwowarską. W tutejszym przyklasztornym browarze powstaje jasne (m. in. Closter Zell) i ciemne (Schwarzer Abt) piwo. Browar udostępniony jest do zwiedzania, a dodatkową atrakcją jest możliwość degustacji trunku uwarzonego według średniowiecznej receptury.
Z Neuzelle można wybrać się do Trzebiela, gdzie stoi szubienica z XVI w. oraz barokowy pałac o wybitnym położeniu obronnym.
Do wizyty w Żarach turystów zachęca tutejszy dwór Promnitzów, będący w przeszłości jednym z najznakomitszych sasko-polskich dworów magnackich. Działał tutaj teatr, na którego deskach występowały włoskie i francuskie zespoły operowe i baletowe. Utworzono tu także galerię malarstwa.
Największą atrakcją Żagania jest zamek księcia Wallensteina z XIV wieku. Legenda mówi, iż 197 nadokiennych ozdób przypominających diabelskie maski, powstało w wyniku zawarcia paktu między budowniczym a wysłannikiem piekielnych otchłani. Warto również zwrócić uwagę na tutejsze barokowe kościoły i poaugustiański zespół klasztorny którego dzieje sięgają XII w.
Nowa Sól to miejsce, gdzie na kanale Odry można zobaczyć unikalny most zwodzony z 1927 r. Jest to jedyna w Polsce tego typu konstrukcja stalowa, którą podnosi się pionowo.
Dużą atrakcją przyrodniczą Ziemi Lubuskiej jest również przepiękny Mużakowski Park Krajobrazowy położony między Łęknicą a Bad Muskau, wzdłuż Nysy Łużyckiej. Park został utworzony w latach 1815 – 45, a od 2004 r. znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tutejszą przyrodę dobrze jest podziwiać podczas przejażdżki najstarszą i najdłuższą kolejką wąskotorową w Niemczech (jej dzieje sięgają 1895 roku).
Warto również wybrać się na spacer po rezerwacie leśnym Uroczysko Węglińskie. Można tu podziwiać sędziwe dęby i buki o imponujących rozmiarach. W pobliskiej wsi Komorów zobaczymy najgrubszy (9 m w obwodzie) i najstarszy (ponad 430 lat) wiąz szypułkowy w Polsce.
Na terenie województwa lubuskiego leży część Puszczy Noteckiej, z ośrodkiem muzealnym w Drezdenku. Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej mieści się w zabytkowym arsenale.