Noclegi wielkopolskie, kwatery, wakacje 2025
noclegi w cenie: 30-35 zł
kategoria: Domki letniskowe
region: Wielkopolska
kategoria: Domki letniskowe
region: Wielkopolska
Skulsk
Zapraszam nad jezioro Skulsk.Ośrodek nasz połozony jes na terenie Goplańskiego Parku Narodowego nad jeziorem Skulsk , obfitującym w bogactwo ryb.Usytuowane są w sadzie z bezpośrednim zejściem do jeziora z własną linią brzegową. Sprzęt pływający gratis:ż
Województwo wielkopolskie położone jest w środkowo – zachodniej części Polski. Stanowi drugie co do wielkości powierzchni i trzecie co do liczby ludności województwo w kraju.
Niezwykle ciekawym miejscem jest Biskupin nazywany również Polskimi Pompejami. Ten rezerwat archeologiczny z osiedlami liczącymi sobie prawie 3 tys. lat, uchodzi za jeden z najcenniejszych w Środkowej Europie. Warto wybrać się tu we Wrześniu, kiedy odbywa się kilkudniowy festyn archeologiczny.
Podczas podróży po Wielkopolsce warto zajrzeć do słynnego Rogalina. Znajduje się tutaj późnobarokowy pałac z muzeum prezentującym cenne zbiory malarstwa i rzeźby z kolekcji rodziny Raczyńskich. Szczątki członków rodziny, między innymi Edwarda Raczyńskiego – prezydenta RP na uchodźstwie, spoczywają w pobliskiej świątyni. W pałacowym parku – ogrodzie rośnie blisko 1500 wiekowych dębów, a do najsłynniejszych z nich należą Lech, Czech i Rus.
Nie można również pominąć Kruszwicy gdzie wnosi się Mysia Wieża będąca pozostałością po średniowiecznym zamku. Wieża słynie z legendy o królu Popielu oraz roztaczającej się z niej panoramy na Gopło i Nadgoplański Park Krajobrazowy. Warto również wybrać się na rejs wycieczkowy po jeziorze.
Najważniejszym miejscem pielgrzymkowym Wielkopolski jest Licheń. W miejscu objawienia Matki Boskiej stworzono ogromny kompleks sakralny, którego główną część stanowi Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Jest to największy kościół w Polsce, 7 w Europie i 11 na świecie. Tutejsza wieża liczy sobie 143 m. Całe sanktuarium wraz z Golgotą, Drogą Krzyżową, licznymi kaplicami i pomnikami zajmuje ponad 85 ha.
Znaną miejscowością województwa wielkopolskiego jest również Koło. Wznoszą się tutaj malownicze ruiny zamku z XIV w. znane w związku z ciekawymi legendami o ukrytych tu skarbach. W mieście warto zajrzeć do Muzeum Technik Ceramicznych.
Gniezno to legendarne miejsce założenia osady przez Lecha - brata Czecha i Rusa oraz pierwsza stolica Polski. Najcenniejszym zabytkiem miasta jest gotycka bazylika archikatedralna zbudowana z XIV w. Kościół powstał w tym miejscu jako kolejna świątynia po tych, w których w 977 r. spoczęła księżna Dobrawa, a w 997 r. biskup Wojciech, którego relikwie przechowywane są w bazylice, w srebrnej trumnie z 1662 r. Podczas zwiedzania bazyliki nie można przeoczyć najcenniejszego dzieła sztuki romańskiej w Polsce – dwuskrzydłowych Drzwi Gnieźnieńskich, wykutych z brązu w XII w. przedstawiających sceny z życia św. Wojciecha. W Gnieźnie warto również zobaczyć barokowy kościół św. Jerzego z budynkami kanonii mieszczącymi Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, a także Stare Miasto.
Ważnym miejscem dla polskiej historii jest również Ostrów Lednicki. Jest to wyspa położona na na Jeziorze Lednickim, otoczonym przez Lednicki Park Krajobrazowy. W IX w. wzniesiono tutaj potężny gród, który był jednym z głównych ośrodków kształtującego się wówczas państwa. Dziś można oglądać tu ruiny kamiennego pałacu książęcego i kaplicy z baptysterium, gdzie Mieszko I prawdopodobnie przyjął chrzest. W pobliskich Dziekanowicach znajduje się Wielkopolski Park Etnograficzny – jeden z największych europejskich skansenów. Obejmuje on 53 obiekty tradycyjnego budownictwa chłopskiego. Stoją tutaj zabytki sakralne, dworskie i folwarczne. Warto również zajrzeć do do tzw. Małego Skansenu gdzie stoi najstarszy wiatrak koźlak w Polsce. Skanseny i zabytki wyspy stanowią część Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
Największą atrakcją przyrodniczą województwa wielkopolskiego jest Wielkopolski Park Narodowy. Park istnieje od 16 kwietnia 1957 roku i zajmuje powierzchnię 7 584 ha, w tym 250 ha obszaru ochrony ścisłej. Siedziba dyrekcji Parku znajduje się w miejscowości Jeziory położonej nad Jez. Góreckim. Utworzono tutaj również Muzeum Przyrodnicze Parku, prezentujące jego atrakcje. Największym walorem Parku jest krajobraz ukształtowany 11 tys. lat temu przez lodowiec. Można podziwiać tutaj długie i wąskie jeziora rynnowe, kemy – czyli owalne wzniesienia, podłużne ozy kojarzące się z nasypami kolejowymi oraz moreny denne i czołowe w postaci pagórkowatych wałów. Przykładem moreny jest najwyższe wzniesienie Parku – Osowa Góra (132 m n. p. m.). Inną pozostałością lodowca są gigantyczne głazy narzutowe, np. Głaz Leśników (4 m wysokości i ponad 10 m w obwodzie). Na obszarze Parku dominuje uboga, piaszczysta gleba, porośnięta przez bory sosnowe należące do najstarszych w Polsce. Liczne jeziora (największe to Dymaczewskie, Witobelskie i Góreckie) porasta różnorodna roślinność wodna i bagienna. Najcenniejszymi przedstawicielami fauny są tutaj owady i pajęczaki, m. in. chrząszcze jelonek rogacz i kozioróg dębosz oraz pająk topik. Na terenie Wielkopolskiego P. N. nie brakuje również walorów kultury materialnej. Podczas wędrówek po Parku warto zajrzeć do Trzebawia i Szreniawy gdzie znajdują się zabytkowe dwory z XIX wieku. W Szreniawie można odwiedzić również Muzeum Narodowego Rolnictwa gdzie organizowane są pokazy pracy tradycyjnych rzemieślników z zabytkowymi narzędziami, a w miejscowości Łódź cenny kościół z XVII w. Popularnym miejscem jest również Puszczykowo, gdzie znajduje się Pracownia Literacka słynnego podróżnika i pisarza Arkadego Fiedlera. Na odwiedzających czekają tutaj eksponaty m. in. z Amazonii, Tahiti i Madagaskaru – mapy, rytualne maski, broń plemienna czy też egzotyczne motyle. Warto również zwrócić uwagę na Jez. Góreckie, gdyż na jednej z jego wysp wznoszą się ruiny zamku zbudowanego w 1827 r. przez Tytusa Działyńskiego dla siostry – Klaudyny Potockiej. Przez Wielkopolski P. N. przeprowadzono szlak turystyczny o nazwie Trasa Kórnicka oraz szlak rowerowy Pierścień Poznański. Ponadto przez południowo-wschodni skraj Parku między Rogalinkiem a Mosiną przebiega Wielkopolska Droga Św. Jakuba.
Podczas podróży po Wielkopolsce warto zobaczyć również:
- Wieleń Północny – dawny Gród Pomorzan posiadający unikalny, średniowieczny układ ulic, XVIII-wieczne domy oraz Pałac Sapiechów.
- Sieraków – miejscowość wypoczynkowa otoczona Sierakowskim Parkiem Krajobrazowym z wspaniałym kościołem pobernardyńskim (XVII w.), zamkiem Opalińskich (XVI w.) z muzeum i stadniną ogierów organizującą jesienną gonitwę Św. Huberta.
- Kobylniki – wieś położona na skraju Puszczy Noteckiej z zespołem pałacowo – parkowym. Tutejszy pałac został zaadaptowany na luksusowy hotel, a jego goście mogą korzystać z takich atrakcji jak polowania, przejażdżki konne czy też wędkowanie.
- Szamotuły – miejscowość z zamkiem w którym mieści się Muzeum Ziemi Szamotulskiej. Rezerwat Meteoryt Morasko – unikalne miejsce pod Poznaniem, gdzie znajduje się osiem kraterów powstałych w wyniku uderzenia meteorytów około 6 tys. lat temu. Największy krater ma średnicę ponad 90 m i wypełnia go woda. Rejon rezerwatu jest prawdziwą gratką dla zbieraczy meteorytów – znaleziono ich już tutaj ponad 300 kg.
- Rogierówko – tutaj znajduje się najsłynniejszy polski holender. Wiatrak liczy sobie już 100 lat i mieści Muzeum Młynarstwa.
- Wąsowo – miejscowość w której znajduje się Pałac Szczanieckich mieszczący hotel i znakomitą winiarnię oraz otoczony przez jeden z najpiękniejszych parków w Wielkopolsce.
- Swarzędz – szczególnie zainteresuje miłośników miodu. W tutejszym skansenie pszczelarskim znajduje się ponad 250 uli o różnym kształcie – wiatraka, poznańskiego ratusza, czy też figury św. Ambrożego – patrona pszczelarzy. Warto również zwrócić uwagę na doskonale zachowany, zabytkowy ul z XV w.
- Wągrowiec – miejscowość z zabytkowym Opactwem Cystersów założonym w 1396 r.
- Wenecja – znana jest głównie z powodu popularnej nazwy, jednak warto pamiętać że wznoszą się tutaj ruiny zamku oraz Muzeum Kolei Wąskotorowej. Można również tutaj skorzystać z dużej atrakcji, jaką jest przejażdżka kolejką wąskotorową łączącą Żnin z Gąsawą.
- Strzelno – tutaj warto zajrzeć z powodu słynnych zabytków sztuki romańskiej, m. in. rotunda św. Prokopa z XII w. i kolumny w kościele św. Trójcy z tego samego okresu.
- Wolsztyn – słynie z zabytkowej parowozowni. Najstarsza wolsztyńska maszyna powstała w 1908 roku w Królewcu i osiąga prędkość 65 km/h. Cenna jest również „Piękna Helena”, która rozwija prędkość 130 km/h.
- Rydzyna – odwiedzana jest głównie z w celu obejrzenia pałacu, który w latach 1704 – 07 był siedzibą króla Polski Stanisława Leszczyńskiego. Obecnie jest to centrum hotelowo – konferencyjne.
- Lubiń – największą atrakcją miejscowości jest zespół klasztorny benedyktynów założony na przełomie XI i XII w. Fundatorem opactwa był najprawdopodobniej Bolesław Śmiały. W XII w. powstało tu przyklasztorne skryptorium, gdzie powstało wiele pięknych rękopisów. Przypuszcza się, iż w klasztorze czasowo przebywał Gall Anonim.
- Gostyń – to znane miejsce kultu religijnego i cel pielgrzymek. Na tutejszej Świętej Górze wznosi się barokowy zespół klasztorny filipinów z drugiej połowy XVII w. W Gostyniu odbywa się Festiwal Piosenki Religijnej.
- Śmiełów – miejscowość z pięknym klasycystycznym pałacem, gdzie gościli znani Polacy: Adam Mickiewicz, Henryk Sienkiewicz i Ignacy Paderewski.
- Dobrzyca – wyróżnia się malowniczym zespołem pałacowo-parkowym z XVIII w. Podziw turystów wzbudza przede wszystkim charakterystyczny kształt budowali oraz otaczający ją park.
- Sulmierzyce – znane z jedynego w Wielkopolsce drewnianego ratusza z 1743 roku, czterospadowym, gontowym dachem i podcieniami na dębowych słupach. Godny uwagi jest również wiatrak koźlak z XIX w.
- Gołuchów – zdobył popularność z powodu wznoszącego się tutaj obronnego dworu renesansowego z XVI w. otoczonego imponującym parkiem pałacowym. W zamku mieści się oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu.
- Kalisz – uważany jest za najstarszą polską miejscowość. Turystom podoba się tutejsza malownicza starówka z wieloma zabytkowymi kościołami.
- Bralin – to cel licznych pielgrzymek. Tutejszy kościół odpustowy z XVIII w. stanowi zabytek klasy europejskiej i jest jednym z najpiękniejszych kościołów drewnianych w Polsce.