Noclegi w okolicy miejscowości Duszniki Zdrój
noclegi w cenie: 35-60 zł
kategoria: Wille
region: Kotlina Kłodzka
kategoria: Wille
region: Kotlina Kłodzka
Kudowa Zdrój
średnia ocena: 9,64/10
liczba opinii: 2
Przygotowaliśmy dla Państwa pokoje 2,3,4 osobowe z łazienkami, TV, WiFi, dostępem do aneksu kuchennego. Na terenie posesji parking, zadaszona altanka, boisko do badmintona. Zapraszamy w Góry Stołowe.
Duszniki Zdrój to znane uzdrowisko słynące z leczniczych właściwości tutejszych wód mineralnych. Jest to malownicze miasteczko, którego początek istnienia sięga jeszcze czasów średniowiecza.
Początkowo Duszniki miały charakter osady rzemieślniczo-handlowej. Dopiero w XVIII w. nastąpił rozkwit miasta jako uzdrowiska, po tym jak oficjalnie zbadano znane już w na początku XV w. źródło wody mineralnej. Wówczas Duszniki stały się miejscem wyjątkowym na mapie Europy, do którego tłumnie przybywali zacni ówczesnego świata. Obecnie Duszniki oprócz funkcji uzdrowiska pełnią ważną rolę na kulturowej mapie Polski. To tutaj co roku odbywa się Festiwal Chopinowski, który przyciąga melomanów z całego kraju i świata. Duszniki Zdrój to także doskonały punkt wypadowy do wycieczek w Góry Stołowe, na Szczeliniec Wielki, w Góry Orlickie oraz Góry Bystrzyckie, do rezerwatu Błędne Skały oraz Wambierzyc. Warto wybrać się także do pozostałych miejscowości uzdrowiskowych Ziemi Kłodzkiej : Polanicy Zdrój oraz Kudowy Zdrój
Zieleniec, będący dzielnicą Dusznik Zdrój, jest zdecydowanie największym i najbardziej popularnym ośrodkiem narciarskim w Kotlinie Kłodzkiej. Leży na wysokości ok. 900 m. n.p.m. w paśmie Gór Orlickich. W Zieleńcu panuje specyficzny mikroklimat, który porównać możemy do alpejskiego. Śnieg w Zieleńcu leży blisko 150 dni w roku, co stwarza doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych. Zieleniec oferuje ponad 20 wyciągów. Dla amatorów nocnych zjazdów przygotowanych zostało 8 oświetlonych stoków. Trasy zjazdowe Zieleńca są bardzo zróżnicowane. Daje to możliwość zarówno wytawnym narciarzom jak i dopiero zaczynającym swoją przygode z nartami na aktywny wypoczynek.
Atrakcje Dusznik Zdrój
Park Zdrojowy - podobnie jak w Polanicy Zdrój oraz Kudowie Zdrój tak i park w Dusznikach urzeka pięknem rabat kwiatowych i bujnością drzewostanu, w którym przeważają buki, lipy i kasztany. Na terenie parku znajdują się 3 fontanny. Pijalnia wód mineralnych przyciąga kuracjuszy bogatą ofertą wód leczniczych.
Dworek im. Fryderyka Chopina - dworek usytuowany w pobliżu rzeki Bystrzycy Dusznickiej w Parku Zdrojowym. W roku 1826 koncertował tu Fryderyk Chopin. Obecnie odbywają się tu liczne koncerty fortepianowe i przedstawienia teatralne.
Kolorowa fontanna - jest to jedna z trzech fontann Parku Zdrojowego i niewątpliwie jedna z największych atrakcji Dusznik. Dzięki podświetleniu kolorowymi reflektorami, regulacji wysokości strumienia wody oraz zmianom jego kształtu można oglądać efektowne widowisko. Pokazy "Kolorowej Fontanny" odbywają się od czerwca do września w każdą sobotę i niedzielę, w dni świąteczne oraz codziennie w czasie trwania Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego.
Atrakcje okolic
Pruska twierdza w Kłodzku - dostępna dla turystów wraz z odcinkiem trasy podziemnej wynoszącej około 1 km. Od sierpnia 2006 roku odbywają się tutaj dni Twierdzy Kłodzkiej, których stałym punktem jest rekonstrukcja bitwy z okresu wojen napoleońskich.
XVII wieczna Kaplica Czaszek w Kudowie Zdrój (Czermnej) - jedna z największych atrakcji Ziemii Kłodzkiej. Jest to jedyny tego rodzaju zabytek w Polsce. Ściany i sklepienie kaplicy wyłożono szczątkami - ludzkimi, prawdziwymi czaszkami i kośćmi. Znajduje się tutaj prawie 3 tysiące ludzkich czaszek i kości, a dalsze 21 tysięcy jest w krypcie pod kaplicą.
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie - najdłuższa jaskinia Sudetów - ponad 3km korytarzy na 3 poziomach. Odkryto tu ślady pobytu człowieka oraz róznych zwierząt, m.in. niedźwiedzia.
Park Narodowy Gór Stołowych - to jedna z największych atrakcji Ziemii Kłodzkiej jak i całego województwa dolnośląskiego. Jest to jedyny w Polsce przykład gór płytowych o niemal prostopadłych zboczach i odosobnionych formach skalnych przybierających kształty zwierząt, grzybów czy baszt. Najwyższym szczytem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki (919m n.p.m.), na który prowadzi 665 kamiennych stopni zbudowanych w XVIII wieku przez miejscowego sołtysa. Z najwyższego punktu Szczelińca "Fotela Liczyrzepy" rozciąga się piękna panorama okolicy. Błędne Skały będące częścią Gór Stołowych to niepowtarzalny skalny labirynt wyrzeźbiony w piaskowcach przez wodę i wiatry. Formy skalne tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną. Podczas jej zwiedzania często wręcz przeciskamy się pomiędzy wąskimi skalnymi szczelinami (Góry Stołowe - dowiedz się więcej).
Skansen Kultury Ludowej w Kudowie Zdrój (Pstrążnej) - położone na malowniczym zboczu w wiejskiej dzielnicy Kudowy Zdrój – Pstrążnej. Zwiedzający poznają dzieje Ziemi Kłodzkiej i pogórza sudeckiego. Zwiedzają zabytkowe domy z oryginalnym wyposażeniem. Spacer po stoku skansenu z pięknymi widokami jest także przyjemnością i relaksem o każdej porze roku. Gratisowy poczestunek w postaci chleba ze smalcem i herbatą pozostaje miłym wspomnieniem.