Lista ofert jest pusta
Kiedy spojrzymy na herb Szczyrku, prawdopodobnie natychmiast pomyślimy o wakacjach. Żółte, promienne słońce, falująca woda oraz zielone gałązki sugerują, iż Szczyrk to idealne miejsce na letni wypoczynek. Urokliwy klimat miasteczka, przyjaźni górale, piękne otoczenie i świetna baza wypadowa w Beskid Śląski to z pewnością ważne argumenty przemawiające za jego wyborem.
W dziejach Szczyrku odnotowano osadnictwo ludności różnej narodowości: wołoskie, węgierskie, austriackie, czeskie i słowackie. Miejscowość rozwijała się na bazie takich dziedzin jak rolnictwo, hodowla, myślistwo, pasterstwo, produkcja drewna oraz tkactwo. W zakresie turystyki Szczyrk zaczął się rozwijać po I Wojnie Światowej. Na pionierską bazę noclegową zaadaptowano poaustriackie koszary i lazarety, a na Skrzycznem powstał schron turystyczny dla narciarzy. Ważnym momentem w dziejach Szczyrku było przyłączenie do niego Salmopolu, czyli samodzielnej osady, założonej przez osadników ewangelickich o ciekawej tożsamości religijnej i kulturowej. Prawa miejskie Szczyrk otrzymał w dniu 1 stycznia 1973 roku.
Zwiedzanie najpiękniejszych miejsc w Szczyrku może dostarczyć wielu wrażeń. Dominują tutaj zabytki sakralne. Warto zacząć od 200-letniego, drewnianego kościoła pod wezwaniem Św. Jakuba. Do najcenniejszych obiektów przechowywanych w kościele należą barokowa ambona, chrzcielnica, i kropielnica z 1800 roku. Najstarsze kościelne zabytki pochodzą z zlikwidowanego w Nowym Sączu klasztoru Norbertanek. Innym ważnym obiektem sakralnym jest Sanktuarium Maryjne na Górce, gdzie według legendy ukazywała się Matka Boska. W pobliżu świątyni znajduje się najstarsza kapliczka murowana z 1829 r., zwana "kapliczką u Bieńków". Najstarszym zabytkiem Szczyrku jest drewniany krzyż misyjny z 1730 roku umieszczony w drewnianej kapliczce stojącej nieopodal restauracji "Senator". Oprócz niego, w Szczyrku znajduje się jeszcze wiele krzyży i figur.
Wśród zabytków świeckich warto zwrócić uwagę na regionalne chaty z XIX wieku, a szczególnie na tą, w której zlokalizowano Zajazd „Pod Białym Krzyżem”. Warto odwiedzić również Beskidzką Galerię Sztuki.
Szczyrk ma także wiele ciekawych propozycji kulturalnych. Dużą popularnością cieszy się zespół Klimczok prezentujący tańce narodowe takie jak polonez, krakowiak, mazur, kujawiak, a także tańce Skalnego Podhala oraz tańce górali żywieckich. Zespół organizuje również zabawy plenerowe – kuligi, ogniska, biesiady góralskie i konkursy. Innym bardzo znanym zespołem mającym na swoim koncie wiele sukcesów jest Ondraszek, którego repertuar obejmuje tańce górali śląskich, żywieckich, tańce narodowe oraz taniec Zbójnicki. W Szczyrku działają również cztery wspaniałe kapele góralskie: Hora, Hajduk, Kapela Góralska Antoniego Gluzy, Zbójnicy oraz Ondraszki. Na uwagę zasługują również lokalni artyści, np. rzeźbiarze lub hafciarze.