Noclegi podkarpackie, kwatery, wakacje 2025
noclegi w cenie: 80-100 zł
kategoria: Agroturystyka
region: Bieszczady
kategoria: Agroturystyka
region: Bieszczady
Jaśliska
Gospodarstwo położone jest na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczad. Znajduje się ono w przepięknej dolinie, przez którą przepływa strumyk - Bełcza. W okolicy znajduje się tylko dzika przyroda, góry, lasy - cisza i spokój"SYMPATYCZNY KONIEC ŚWIATA"
Województwo podkarpackie to najbardziej wysunięte na południowy-wschód województwo. Od wschodu graniczy z Ukrainą, a od południa ze Słowacją. Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej wschodnia granica RP stała się najdłuższym odcinkiem zewnętrznej granicy lądowej UE wynoszącym 1163 km, z czego ponad 1/5 jest równocześnie wschodnią granicą województwa podkarpackiego. Na obszarze województwa znajdują się dwa cenne przyrodniczo parki narodowe – Magurski i Bieszczadzki, a także wiele interesujących miejscowości wyróżniających się cennymi zabytkami i różnorodnością kultur.
Stolicą Podkarpacia jest Rzeszów, który posiada prawa miejskie od 1354 r. Zlokalizowana na skrzyżowaniu szlaków handlowych osada, miała duże znaczenie jako ośrodek rzemiosła i handlu. Centrum miasta stanowi Rynek o wymiarach 100 x 50 m. Z trzech stron otaczają go jednopiętrowe kamieniczki z XV – XIX w. Wznosi się tutaj również ratusz oraz kościół Bernardynów z XVII w., uznawany za najcenniejszy rzeszowski zabytek. Będąc w Rzeszowie, warto skorzystać z podziemnej trasy turystycznej o długości 213 m, prowadzącej przez 34 piwnice z XV – XX w. W przeszłości były one składami towarów, schronami, a także mieściły się tutaj podziemne sklepy. Należy również zobaczyć Zamek, który był siedzibą Lubomirskich - dawnych właścicieli miasta. Rezydencja obronna została zbudowana pod koniec XVI w.
Najsłynniejszą atrakcją Łańcuta jest zespół pałacowo-parkowy. Jest to najlepiej zachowana rezydencja magnacka w Polsce. Legendy mówią, iż wyjątkowe piękno pałacu to zasługa Izabelli Lubomirskiej, która nieszczęśliwe małżeństwo rekompensowała sobie pracą nad posiadłością. Należy również pamiętać o wizycie w unikatowym w skali europejskiej Muzeum Powozów, które urządzono w dawnych stajniach i powozowniach. Do Łańcuta warto wybrać się w maju, kiedy odbywa się tutaj Festiwal Muzyki Kameralnej.
Leżajsk jest szczególnie ważny dla przedstawicieli kultury chasydów, gdyż znajduje się tu grób cadyka Elimelecha. Każdego roku na przełomie zimy i wiosny w rocznicę jego śmierci odbywają się tutaj liczne pielgrzymki w celu wzniesienia modłów o pomyślność narodu żydowskiego. Leżajsk przypomina wówczas przedwojenny sztetl, czyli żydowskie miasteczko. Ważny zabytkiem Leżajska są organy w bazylice Bernardynów. Jest to monumentalny zespół instrumentalny, na którym może grać trzech organistów jednocześnie.
Przeworsk ujmuje odwiedzających go turystów urokliwą, charakterystyczną zabudową. Znajduje się tutaj mnóstwo malowniczych, drewnianych domków. W celu ochrony unikalnej architektury utworzono skansen Pastewnik, w którym zabytkowe domy, karczmę i kuźnię przeznaczono na obiekty hotelowe. Podczas pobytu w Przeworsku warto również zajrzeć do pałacu Lubomirskich położonego w parku.
W Jarosławiu znajduje się jedna z najpiękniejszych mieszczańskich kamienic polskiego renesansu – Kamienica Orsettich. Obecnie mieści się w niej muzeum wnętrz, dzięki któremu można poczuć atmosferę tamtego okresu. Warto również wybrać się na wędrówkę podziemną trasą turystyczną. Jest to labirynt lochów o długości 180 m ciągnący się pod staromiejską zabudową.
Ulucz słynie z przypuszczalnie najstarszej cerkwi znajdującej się na terenie Polski. Jej powstanie datowane jest na XVI w. W przeszłości cerkiew była częścią klasztoru Bazylianów, w którym funkcjonowała szkoła rzeźbiarzy cerkiewnych, wyrabiających ikonostasy. Obecnie cerkiew znajduje się pod opieką Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
Skansen w Sanoku należy do największych i najbardziej interesujących w kraju. Skansen podzielono na pięć części w celu wyodrębnienia kultury materialnej poszczególnych grup etnicznych. Obejmuje on łącznie kilkadziesiąt obiektów, wśród których na szczególną uwagę zasługują unikalne cerkwie bojkowskie, chyże łemkowskie oraz imponująca kolekcja ikon i zegarów ludowych.
W Krasiczynie znajduje się zamek położony w pięknym parku. Wśród innych budowli tego typu wyróżnia się wyjątkową dekoracją ścian – rysunki które tworzono w tynku pokrywały aż 7 tys. m2 muru. Mimo zniszczeń które dotknęły warownię na przestrzeni wieków, wciąż można tu zwiedzać m. in. kaplicę, podziemne lochy z izbą tortur i jedyną ocalałą komnatę, która ocalała w wyniku zamurowania jej wejścia w 1939 r.
W Przemyślu podziwiać można zróżnicowaną architekturę wynikającą z przenikania się tutaj wielu kultur. Znajdują się tu świątynie obrządku łacińskiego, bizantyjsko-ukraińskiego, synagoga i cmentarz żydowski. Warto zwrócić uwagę na tajemniczy Kopiec Tatarski. Przypuszcza się, iż jest to kurhan legendarnego założyciela miasta, jak również fortyfikacje dawnej twierdzy – jednej z najpotężniejszych w nowożytnej Europie.
Do Raduża warto wybrać się w celu zobaczenia arcydzieła sztuki i cennego zabytku architektury drewnianej – zespołu cerkiewnego z końca XVI w. Świątynia otoczona jest przez kamienny mur z 1825 r. Nie można również przeoczyć stojącej nieopodal dzwonnicy z XVII w. oraz dwóch małych cmentarzy z zabytkowymi nagrobkami.
W Zyndranowej znajduje się Skansen Kultury Łemkowskiej, w postaci oryginalnej zagrody z XIX w. Należała ona do pradziadka aktualnego opiekuna muzeum. Zagroda obejmuje między innymi: chyżę, czyli tradycyjną chałupę łemkowską, stajnię, chlew, studnię z żurawiem oraz wiatrak. Nieopodal stoi chata żydowska – jedyna, która ocalała w tym regionie Polski. Na terenie zagrody każdego roku odbywa się impreza „Od Rusal do Jana” związana z łemkowską kulturą i tradycją.
Komańcza znana jest jako uzdrowisko i wspaniałe miejsce do wypoczynku. Otoczona jest górami i charakteryzuje się specyficznym mikroklimatem. Występują tam również źródła leczniczych wód mineralnych. Dodatkową atrakcją są zabytki: stare łemkowskie chaty oraz wschodniołemkowska, drewniana cerkiew z 1802 r. Warto wiedzieć, iż w tutejszym klasztorze Sióstr Nazaretanek internowano kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Największą atrakcją Leska jest Zamek Kmitów, w którym utworzono elegancki ośrodek wypoczynkowy. Oprócz niego warto zobaczyć tutaj synagogę z kościelno – pałacowymi ozdobami na zewnętrznych murach, a także jeden z najstarszych żydowskich cmentarzy w Polsce.
Na wypoczynek w typowo regionalnej atmosferze warto wybrać Wetlinę lub Ustrzyki Górne. Oprócz wspaniałych krajobrazów na przyjezdnych czekają tutaj klimatyczne karczmy, gdzie można skosztować lokalnych napitków i potraw oraz pogawędzić z góralami znającymi wiele fascynujących legend i opowieści.
Wołosate przyciąga przede wszystkim sympatyków jazdy konnej. Znajduje się tutaj stadnina koni huculskich organizująca rajdy po parkowych trasach konnych o długości ponad 150 km.
Zamek w Baranowie Sandomierskim wart jest szczególnej uwagi, ponieważ wzniesiono go na wzór Wawelu. Otoczona pięknym parkiem budowla uważana jest za jeden z najcenniejszych pomników świeckiego budownictwa z okresu renesansu. Obecnie w zamku mieszczą się luksusowe apartamenty które można wynająć.
Do Haczowa i Bliznego warto zajrzeć z uwagi na znajdujące się tam kościoły. Świątynie te są unikalne w skali światowej i są perłami drewnianej architektury sakralnej. Najbardziej przemawia za tym fakt, iż obiekty figurują na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
W Odrzykoniu wznoszą się ruiny zamku, którego dzieje stały się inspiracją do napisania „Zemsty” przez Aleksandra Fredrę. Autor wielkiego dzieła literackiego doszukał się w starych dokumentach akt procesowych dotyczących sporu szlachciców o mur graniczny zamku. Obecnie w ruinach położonych na malowniczym wzgórzu regularnie odprawia się msze.
Największą ciekawostką Bórki jest Skansen Przemysłu Naftowego, który powstał na terenie pionierskiej kopalni ropy naftowej w skali światowej. Na terenie skansenu znajduje się zabytkowy, w dalszym ciągu czynny szyb naftowy, urządzenia wiertnicze, a także oryginalna dokumentacja dotycząca utworzenia kopalni.
Jedną z najcenniejszych atrakcji przyrodniczych województwa podkarpackiego jest Magurski Park Narodowy, obejmujący wzniesienia Beskidu Niskiego. Przy tutejszych malowniczych szlakach znajduje się wiele drewnianych, zabytkowych cerkwi oraz pozostałości po wysiedlonych łemkowskich wsiach ze zdziczałymi sadami, ruinami kapliczek i prawosławnymi krzyżami. Charakterystycznymi elementami krajobrazu Magurskiego P. N. są piękne zachody słońca, bukowe starodrzewia i skaliste ostańce. Siedzibą dyrekcji Parku jest Krempna, gdzie znajduje się zalew w Wisłoce – idealne miejsce wypoczynku dla wielbicieli kąpieli słonecznych i sportów wodnych. W lasach Magurskiego P. N. dobrze czują się m. in. duże drapieżniki – niedźwiedzie, wilki i rysie. Swoje miejsca lęgowe znajduje tu również ponad 100 gatunków ptaków. Jednym z najbardziej malowniczych, a jednocześnie tajemniczych miejsc są pozostałości po wsi Świerzowa Ruska w dolinie Świerzówki. Tutejsi mieszkańcy zostali przesiedleni do Związku Radzieckiego w ramach akcji „Wisła” w latach 1944 – 46. Podobna atmosfera panuje w okolicach dawnej wsi Nieznajowa, gdzie szczególną uwagę przyciąga piękny przełom Wisłoki w pobliżu jej źródeł. Ciekawostką jest fakt, iż w okresie międzywojennym znajdowały się tutaj dwa młyny i elektrownia wodna przy jednym z nich. Jedną z największych atrakcji krajobrazowych Magurskiego P. N. jest pasmo Magury Wątkowskiej (846 m n. p. m.), gdzie utworzono Rezerwat Kornuty z wychodniami skalnego piaskowca magurskiego tworzącymi fantastyczne formy oraz jaskiniami.
Innym niezwykle cennym przyrodniczo obszarem jest Bieszczadzki Park Narodowy obejmujący jeden z najbardziej malowniczych terenów w Polsce. Jeszcze do niedawna tutejsze góry były dzikie, a nawet niebezpieczne. Stanowiły prawdziwą gratkę dla poszukiwaczy przygód i samotnych wędrowców. Dziś Bieszczadzki P. N. jest odpowiednio przygotowany dla odwiedzających go turystów i oferuje wiele atrakcji. Na obszarze Parku znajdują się najwyższe partie polskich Bieszczadów, czyli rejon Tarnicy i Halicza. Jest to granica pomiędzy bieszczadzkimi lasami, a krainą połonin i skalnych ostańców. Szczególną uwagę wielbicieli urzekających krajobrazów przyciągają grzbiety połonin Wetlińskiej i Caryńskiej. Wyjątkowo piękne są jesienią, kiedy żółte trawy wspaniale komponują się z czerwienią buków. Najważniejszymi przedstawicielami przyrody ożywionej Parku jest wilk, ryś, niedźwiedź oraz żubr. Niezwykle ciekawym miejscem jest tzw. „worek bieszczadzki”, czyli południowo-wschodni kraniec Polski wciśnięty pomiędzy dolinę górnego Sanu a Połoninę Bukowską. Jest to bardzo dziki zakątek Bieszczad, gdzie docierają jedynie najbardziej wytrawni turyści. Warto podkreślić, iż Bieszczadzki P. N. wraz z parkami słowackim i ukraińskim tworzy obszar chroniony Karpaty Wschodnie. Jest to pierwszy na świecie trójstronny międzynarodowy rezerwat biosfery.
Wielu turystów odwiedzających województwo podkarpackie zatrzymuje się na kilka dni nad Jeziorem Solińskim nazywanym Bieszczadzkim Morzem. Zbiornik powstał w wyniku utworzenia zapory na Sanie. Niezwykle malowniczy, zatokowy krajobraz wokół jeziora jest efektem zalania przez wody Sanu rozległego systemu dolin. Zbiornik został znakomicie zaadaptowany dla celów turystycznych. Z urlopu nad Soliną zadowoleni będą zarówno amatorzy sportów wodnych, jak również plażowania.
Rezerwat geologiczny Prządki powstał w celu ochrony skał które przybrały fantastyczne, baśniowe formy, z którymi wiąże się wiele legend. Jedna z nich mówi o pannach prządkach, które rywalizowały ze sobą o względy księcia. Walka była tak zacięta, że panny pracowały również w niedzielę, za co za karę zamieniły się w kamień.
Rezerwat Kołacznia jest najmniejszym polskim rezerwatem florystycznym. Chroni on jedyne w kraju stanowisko różanecznika żółtego, zwanego azalią pontylijską. Szczególnie atrakcyjnie rezerwat wygląda w maju, kiedy krzew różanecznika kwitnie i bardzo intensywnie pachnie.
Najsłynniejszą atrakcją Łańcuta jest zespół pałacowo-parkowy. Jest to najlepiej zachowana rezydencja magnacka w Polsce. Legendy mówią, iż wyjątkowe piękno pałacu to zasługa Izabelli Lubomirskiej, która nieszczęśliwe małżeństwo rekompensowała sobie pracą nad posiadłością. Należy również pamiętać o wizycie w unikatowym w skali europejskiej Muzeum Powozów, które urządzono w dawnych stajniach i powozowniach. Do Łańcuta warto wybrać się w maju, kiedy odbywa się tutaj Festiwal Muzyki Kameralnej.
Leżajsk jest szczególnie ważny dla przedstawicieli kultury chasydów, gdyż znajduje się tu grób cadyka Elimelecha. Każdego roku na przełomie zimy i wiosny w rocznicę jego śmierci odbywają się tutaj liczne pielgrzymki w celu wzniesienia modłów o pomyślność narodu żydowskiego. Leżajsk przypomina wówczas przedwojenny sztetl, czyli żydowskie miasteczko. Ważny zabytkiem Leżajska są organy w bazylice Bernardynów. Jest to monumentalny zespół instrumentalny, na którym może grać trzech organistów jednocześnie.
Przeworsk ujmuje odwiedzających go turystów urokliwą, charakterystyczną zabudową. Znajduje się tutaj mnóstwo malowniczych, drewnianych domków. W celu ochrony unikalnej architektury utworzono skansen Pastewnik, w którym zabytkowe domy, karczmę i kuźnię przeznaczono na obiekty hotelowe. Podczas pobytu w Przeworsku warto również zajrzeć do pałacu Lubomirskich położonego w parku.
W Jarosławiu znajduje się jedna z najpiękniejszych mieszczańskich kamienic polskiego renesansu – Kamienica Orsettich. Obecnie mieści się w niej muzeum wnętrz, dzięki któremu można poczuć atmosferę tamtego okresu. Warto również wybrać się na wędrówkę podziemną trasą turystyczną. Jest to labirynt lochów o długości 180 m ciągnący się pod staromiejską zabudową.
Ulucz słynie z przypuszczalnie najstarszej cerkwi znajdującej się na terenie Polski. Jej powstanie datowane jest na XVI w. W przeszłości cerkiew była częścią klasztoru Bazylianów, w którym funkcjonowała szkoła rzeźbiarzy cerkiewnych, wyrabiających ikonostasy. Obecnie cerkiew znajduje się pod opieką Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
Skansen w Sanoku należy do największych i najbardziej interesujących w kraju. Skansen podzielono na pięć części w celu wyodrębnienia kultury materialnej poszczególnych grup etnicznych. Obejmuje on łącznie kilkadziesiąt obiektów, wśród których na szczególną uwagę zasługują unikalne cerkwie bojkowskie, chyże łemkowskie oraz imponująca kolekcja ikon i zegarów ludowych.
W Krasiczynie znajduje się zamek położony w pięknym parku. Wśród innych budowli tego typu wyróżnia się wyjątkową dekoracją ścian – rysunki które tworzono w tynku pokrywały aż 7 tys. m2 muru. Mimo zniszczeń które dotknęły warownię na przestrzeni wieków, wciąż można tu zwiedzać m. in. kaplicę, podziemne lochy z izbą tortur i jedyną ocalałą komnatę, która ocalała w wyniku zamurowania jej wejścia w 1939 r.
W Przemyślu podziwiać można zróżnicowaną architekturę wynikającą z przenikania się tutaj wielu kultur. Znajdują się tu świątynie obrządku łacińskiego, bizantyjsko-ukraińskiego, synagoga i cmentarz żydowski. Warto zwrócić uwagę na tajemniczy Kopiec Tatarski. Przypuszcza się, iż jest to kurhan legendarnego założyciela miasta, jak również fortyfikacje dawnej twierdzy – jednej z najpotężniejszych w nowożytnej Europie.
Do Raduża warto wybrać się w celu zobaczenia arcydzieła sztuki i cennego zabytku architektury drewnianej – zespołu cerkiewnego z końca XVI w. Świątynia otoczona jest przez kamienny mur z 1825 r. Nie można również przeoczyć stojącej nieopodal dzwonnicy z XVII w. oraz dwóch małych cmentarzy z zabytkowymi nagrobkami.
W Zyndranowej znajduje się Skansen Kultury Łemkowskiej, w postaci oryginalnej zagrody z XIX w. Należała ona do pradziadka aktualnego opiekuna muzeum. Zagroda obejmuje między innymi: chyżę, czyli tradycyjną chałupę łemkowską, stajnię, chlew, studnię z żurawiem oraz wiatrak. Nieopodal stoi chata żydowska – jedyna, która ocalała w tym regionie Polski. Na terenie zagrody każdego roku odbywa się impreza „Od Rusal do Jana” związana z łemkowską kulturą i tradycją.
Komańcza znana jest jako uzdrowisko i wspaniałe miejsce do wypoczynku. Otoczona jest górami i charakteryzuje się specyficznym mikroklimatem. Występują tam również źródła leczniczych wód mineralnych. Dodatkową atrakcją są zabytki: stare łemkowskie chaty oraz wschodniołemkowska, drewniana cerkiew z 1802 r. Warto wiedzieć, iż w tutejszym klasztorze Sióstr Nazaretanek internowano kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Największą atrakcją Leska jest Zamek Kmitów, w którym utworzono elegancki ośrodek wypoczynkowy. Oprócz niego warto zobaczyć tutaj synagogę z kościelno – pałacowymi ozdobami na zewnętrznych murach, a także jeden z najstarszych żydowskich cmentarzy w Polsce.
Na wypoczynek w typowo regionalnej atmosferze warto wybrać Wetlinę lub Ustrzyki Górne. Oprócz wspaniałych krajobrazów na przyjezdnych czekają tutaj klimatyczne karczmy, gdzie można skosztować lokalnych napitków i potraw oraz pogawędzić z góralami znającymi wiele fascynujących legend i opowieści.
Wołosate przyciąga przede wszystkim sympatyków jazdy konnej. Znajduje się tutaj stadnina koni huculskich organizująca rajdy po parkowych trasach konnych o długości ponad 150 km.
Zamek w Baranowie Sandomierskim wart jest szczególnej uwagi, ponieważ wzniesiono go na wzór Wawelu. Otoczona pięknym parkiem budowla uważana jest za jeden z najcenniejszych pomników świeckiego budownictwa z okresu renesansu. Obecnie w zamku mieszczą się luksusowe apartamenty które można wynająć.
Do Haczowa i Bliznego warto zajrzeć z uwagi na znajdujące się tam kościoły. Świątynie te są unikalne w skali światowej i są perłami drewnianej architektury sakralnej. Najbardziej przemawia za tym fakt, iż obiekty figurują na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
W Odrzykoniu wznoszą się ruiny zamku, którego dzieje stały się inspiracją do napisania „Zemsty” przez Aleksandra Fredrę. Autor wielkiego dzieła literackiego doszukał się w starych dokumentach akt procesowych dotyczących sporu szlachciców o mur graniczny zamku. Obecnie w ruinach położonych na malowniczym wzgórzu regularnie odprawia się msze.
Największą ciekawostką Bórki jest Skansen Przemysłu Naftowego, który powstał na terenie pionierskiej kopalni ropy naftowej w skali światowej. Na terenie skansenu znajduje się zabytkowy, w dalszym ciągu czynny szyb naftowy, urządzenia wiertnicze, a także oryginalna dokumentacja dotycząca utworzenia kopalni.
Jedną z najcenniejszych atrakcji przyrodniczych województwa podkarpackiego jest Magurski Park Narodowy, obejmujący wzniesienia Beskidu Niskiego. Przy tutejszych malowniczych szlakach znajduje się wiele drewnianych, zabytkowych cerkwi oraz pozostałości po wysiedlonych łemkowskich wsiach ze zdziczałymi sadami, ruinami kapliczek i prawosławnymi krzyżami. Charakterystycznymi elementami krajobrazu Magurskiego P. N. są piękne zachody słońca, bukowe starodrzewia i skaliste ostańce. Siedzibą dyrekcji Parku jest Krempna, gdzie znajduje się zalew w Wisłoce – idealne miejsce wypoczynku dla wielbicieli kąpieli słonecznych i sportów wodnych. W lasach Magurskiego P. N. dobrze czują się m. in. duże drapieżniki – niedźwiedzie, wilki i rysie. Swoje miejsca lęgowe znajduje tu również ponad 100 gatunków ptaków. Jednym z najbardziej malowniczych, a jednocześnie tajemniczych miejsc są pozostałości po wsi Świerzowa Ruska w dolinie Świerzówki. Tutejsi mieszkańcy zostali przesiedleni do Związku Radzieckiego w ramach akcji „Wisła” w latach 1944 – 46. Podobna atmosfera panuje w okolicach dawnej wsi Nieznajowa, gdzie szczególną uwagę przyciąga piękny przełom Wisłoki w pobliżu jej źródeł. Ciekawostką jest fakt, iż w okresie międzywojennym znajdowały się tutaj dwa młyny i elektrownia wodna przy jednym z nich. Jedną z największych atrakcji krajobrazowych Magurskiego P. N. jest pasmo Magury Wątkowskiej (846 m n. p. m.), gdzie utworzono Rezerwat Kornuty z wychodniami skalnego piaskowca magurskiego tworzącymi fantastyczne formy oraz jaskiniami.
Innym niezwykle cennym przyrodniczo obszarem jest Bieszczadzki Park Narodowy obejmujący jeden z najbardziej malowniczych terenów w Polsce. Jeszcze do niedawna tutejsze góry były dzikie, a nawet niebezpieczne. Stanowiły prawdziwą gratkę dla poszukiwaczy przygód i samotnych wędrowców. Dziś Bieszczadzki P. N. jest odpowiednio przygotowany dla odwiedzających go turystów i oferuje wiele atrakcji. Na obszarze Parku znajdują się najwyższe partie polskich Bieszczadów, czyli rejon Tarnicy i Halicza. Jest to granica pomiędzy bieszczadzkimi lasami, a krainą połonin i skalnych ostańców. Szczególną uwagę wielbicieli urzekających krajobrazów przyciągają grzbiety połonin Wetlińskiej i Caryńskiej. Wyjątkowo piękne są jesienią, kiedy żółte trawy wspaniale komponują się z czerwienią buków. Najważniejszymi przedstawicielami przyrody ożywionej Parku jest wilk, ryś, niedźwiedź oraz żubr. Niezwykle ciekawym miejscem jest tzw. „worek bieszczadzki”, czyli południowo-wschodni kraniec Polski wciśnięty pomiędzy dolinę górnego Sanu a Połoninę Bukowską. Jest to bardzo dziki zakątek Bieszczad, gdzie docierają jedynie najbardziej wytrawni turyści. Warto podkreślić, iż Bieszczadzki P. N. wraz z parkami słowackim i ukraińskim tworzy obszar chroniony Karpaty Wschodnie. Jest to pierwszy na świecie trójstronny międzynarodowy rezerwat biosfery.
Wielu turystów odwiedzających województwo podkarpackie zatrzymuje się na kilka dni nad Jeziorem Solińskim nazywanym Bieszczadzkim Morzem. Zbiornik powstał w wyniku utworzenia zapory na Sanie. Niezwykle malowniczy, zatokowy krajobraz wokół jeziora jest efektem zalania przez wody Sanu rozległego systemu dolin. Zbiornik został znakomicie zaadaptowany dla celów turystycznych. Z urlopu nad Soliną zadowoleni będą zarówno amatorzy sportów wodnych, jak również plażowania.
Rezerwat geologiczny Prządki powstał w celu ochrony skał które przybrały fantastyczne, baśniowe formy, z którymi wiąże się wiele legend. Jedna z nich mówi o pannach prządkach, które rywalizowały ze sobą o względy księcia. Walka była tak zacięta, że panny pracowały również w niedzielę, za co za karę zamieniły się w kamień.
Rezerwat Kołacznia jest najmniejszym polskim rezerwatem florystycznym. Chroni on jedyne w kraju stanowisko różanecznika żółtego, zwanego azalią pontylijską. Szczególnie atrakcyjnie rezerwat wygląda w maju, kiedy krzew różanecznika kwitnie i bardzo intensywnie pachnie.