Czy wiesz, że
Narew
Narew jest unikatową rzeką, nazywaną przez geografów rzeką anastomozującą. Charakter rzeki jest rzadko spotykany: płynie wieloma korytami, które rozdzielają się i łączą tworząc skomplikowaną sieć. Pomiędzy nimi usytuowane są liczne wyspy – siedlisko różnorodnych ptaków i prawdziwy raj dla ornitologów.
Cerkwia w Białowieży
W Białowieży, w murowanej cerkwi prawosławnej pod wezwaniem św. Mikołaja znajduje się jedyny w Polsce ikonostas wykonany z chińskiej porcelany. Został on sprowadzony na specjalne życzenie cara Aleksandra III prosto z Petersburga.
Piątek
W geometrycznym środku Polski położona jest miejscowość o nazwie Piątek. Dawniej było to duże miasto handlowe, jednak po powstaniu styczniowym odebrano mu te prawa. Dziś w małej miejscowości Piątek stoi pomnik wyznaczający dokładne centrum kraju.
Pojezierze Iławskie
Kanał Ostródzko-Elbląski jest jedynym tego rodzaju na świecie szlakiem wodnym. W początkowym zamierzeniu kanał miał przyspieszyć wywóz drewna do portów bałtyckich a dziś rejs tą trasą należy do najlepszych atrakcji pojezierza. Aby pokonać różnicę wysokości niemal 100 metrów, statek jest wyciągany lub opuszczany na specjalnej platformie poruszanej siłą wody. Pomaga w tym pięć specjalnych pochylni o wysokościach od 13 do 24,5 metra.
Nikifor Krynicki
Nikifor Krynicki, a właściwie Epifaniusz Drowniak, znany malarz prymitywista uwieczniał na swoich szkicach ukochaną Krynicę i jej okolice. Autor 40 tysięcy dzieł, przez lata niedoceniany, był niesamowitym pasjonatem malarstwa. W 2004 roku powstał film przedstawiający jego życie, a rolę malarza odegrała w nim Krystyna Feldman.
Różnorodność wyznań w Wiśle
Wisłą jest jedynym miastem w Polsce, gdzie przeważają luteranie. Wśród mieszkańców 12 tysięcznej miejscowości są również m. in. katolicy, Świadkowie Jehowy, baptyści i Zielonoświątkowcy. Różnorodność wyznań w Wiśle ocenia się na około 20.
Biskupin
Kiedy w roku 1934, w Biskupinie rozpoczęto prace archeologiczne, nie spodziewano się, że poznane zostaną szczątki osady sprzed ponad 2700 lat. Odkryte na podmokłym terenie oryginalne konstrukcje z drewna zostały ponownie zatopione w celu lepszej konserwacji. Podczas rekonstrukcji osady zużyto kilka tysięcy m3 drewna. Przeciętny dom z Biskupina ma powierzchnię ok. 80 m2.
Wrocław
Wrocław to miasto, które ma najwięcej mostów i kładek w Polsce. Na Odrze i jej dopływach jest ich 220, a przed II wojną światową było ich ponad 300. We Wrocławiu zachowała się do dziś fosa, która jest stale wypełniona wodą. Jest to jedno z nielicznych miast Europy, gdzie można przespacerować się wzdłuż tego typu obiektu, pośród drzew i starych kamienic.
Puszcza Białowieska
Jeszcze na początku XX w. z Puszczy Białowieskiej eksploatowano drewno. Pamiątką z tamtych czasów jest 200 km linii kolejki wąskotorowej. Dzisiaj znaczną część objęto ochroną parku narodowego a także wpisano na listę Rezerwatów Biosfery i listę Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO.
Międzyrzecki Region Umocniony
Międzyrzecki Region Umocniony to największa istniejąca fortyfikacja w Europie. Długość tras podziemnych przekracza 30 km a kilkadziesiąt żelbetowych bunkrów przypomina istny labirynt. Po wojnie korytarze zamieszkały nietoperze, a w czasie zimy ilość nocujących osobników szacuje się na 30 tysięcy. Wiele z nich należy do bardzo cennych i zagrożonych gatunków.