st
Strona główna
Katalog
Wyszukiwarka
Schowek
Promocje
Lista Top 100
Nie masz czasu na przeglądanie ofert? Dodaj ogłoszenie i czakaj na najlepsze propozycje.
Ostatnio dodane
Łapalice
Wrony
Zbrosza Duża
Mrągowo
Nowy Probark
Czajewszczyzna
Znajdź nas na Facebook'u

Czy wiesz, że

1
2
3
4
5
6
7
8

Największy ceglany kościół w Europie

Najdłuższe schody w Polsce prowadzą na wieżę Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Liczą one 412 stopni. Świątynia jest równocześnie największym ceglanym kościołem w Europie. Może się w niej pomieścić 25 tys. osób.

Największy motyl

Pienińskie łąki słyną z motyli. Tylko tu spotkać można "niepylaka apollo" - największego w Polsce motyla dziennego, którego rozpiętość skrzydeł sięga aż 9 cm.

Kopalnie w Tatrach ?

Najpopularniejsze wśród turystów polskie góry były na przestrzeni wieków potężnym ośrodkiem górniczo-hutniczym. Pierwszą kopalnię otwarto już w 1417 r. Historia pokazała, że mimo iż Tatry są zasobne w różnorodne kruszce, jednak ich ilość nie jest wystarczająca do opłacalnej eksploatacji.

Złoty Potok

Złoty Potok jest jedną z najpiękniej położonych wsi na Jurze. W 2 poł. XIX w. hrabia Edward Raczyński założył tu pierwszą pstrągarnie w Królestwie Polskim a tym samym największe gospodarstwo tego typu w Europie, które funkcjonuje do dziś.

Piątek

W geometrycznym środku Polski położona jest miejscowość o nazwie Piątek. Dawniej było to duże miasto handlowe, jednak po powstaniu styczniowym odebrano mu te prawa. Dziś w małej miejscowości Piątek stoi pomnik wyznaczający dokładne centrum kraju.

Biebrzański Park Narodowy

Biebrzańskie bagna i szuwary stały się ostoją dla łosia, który jedynie tutaj przetrwał zawieruchy II wojny światowej. Twierdza Osowiec podczas walk I wojny światowej była niemal miasteczkiem. Zamieszkiwało ją ok. 5 tysięcy żołnierzy, do których dyspozycji była własna fabryka amunicji i prochu, cmentarz i cerkiew.

Biskupin

Kiedy w roku 1934, w Biskupinie rozpoczęto prace archeologiczne, nie spodziewano się, że poznane zostaną szczątki osady sprzed ponad 2700 lat. Odkryte na podmokłym terenie oryginalne konstrukcje z drewna zostały ponownie zatopione w celu lepszej konserwacji. Podczas rekonstrukcji osady zużyto kilka tysięcy m3 drewna. Przeciętny dom z Biskupina ma powierzchnię ok. 80 m2.

Morskie Oko

Największym jeziorem tatrzańskim jest Morskie Oko. Ma powierzchnię niecałych 40 ha i jest ulubionym celem wycieczek. Szacuje się, że w sezonie, w ciągu jednego dnia trakt do niego przemierza nawet 30 tys. turystów.

Ruchome wydmy

Ruchome wydmy znajdujące się w Słowińskim Parku Narodowym przemieszczają się rocznie o około 3-10 metrów. Najwyższe z wydm mają nawet 30 metrów wysokości. Przemieszczanie wydm jest konsekwencją wiejącego wiatru, który przesypuje ziarenka piasku przez ich szczyt, oraz brak roślinności, która w normalnych warunkach ogranicza jego wpływ. Niewątpliwie to jedna z ciekawszych atrakcji dla odwiedzających okolice Łeby.

Żubry nad Bałtykiem

Żubry to zwierzęta, które niemal całkowicie wyginęły podczas I wojny światowej. Dziś ich największe skupisko znajduje się w Polsce, a liczbę osobników ocenia się na około tysiąc. Przebywając nad Bałtykiem możemy zobaczyć żubry nieopodal Międzyzdrojów, w Rezerwacie Pokazowym Żubrów Wolińskiego Parku Narodowego. W oddzielnych zagrodach żyją tutaj też sarny, dziki i orły bieliki, które ze względu na choroby nie poradziłyby sobie same na wolności.
1
2
3
4
5
6
7
8
ostatnio przeglądane
0
schowek
0
Brak ofert w schowku
wydrukuj
pobierz PDF