Czy wiesz, że
Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi
W Kowarach co roku organizowany jest "Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi". Nawiązuje on do największej przedwojennej atrakcji Karkonoszy. Zjazdy saniami o wygiętych płozach stały się w pewnym okresie nawet popularniejsze od narciarstwa.
Kaszuby
Tabaka, czyli proszek mielony z liści tytoniu jest tradycyjną substancją zażywaną przez Kaszubów, szczególnie popularną wśród mężczyzn. Dawniej wierzono, że zażywanie tabaki zagwarantuje utrzymanie zdrowia. Zwyczaj przetrwał do dziś, a tabakiery wykonane z rogów zwierzęcych są idealną pamiątką z tych stron.
Żubry nad Bałtykiem
Żubry to zwierzęta, które niemal całkowicie wyginęły podczas I wojny światowej. Dziś ich największe skupisko znajduje się w Polsce, a liczbę osobników ocenia się na około tysiąc. Przebywając nad Bałtykiem możemy zobaczyć żubry nieopodal Międzyzdrojów, w Rezerwacie Pokazowym Żubrów Wolińskiego Parku Narodowego. W oddzielnych zagrodach żyją tutaj też sarny, dziki i orły bieliki, które ze względu na choroby nie poradziłyby sobie same na wolności.
Piątek
W geometrycznym środku Polski położona jest miejscowość o nazwie Piątek. Dawniej było to duże miasto handlowe, jednak po powstaniu styczniowym odebrano mu te prawa. Dziś w małej miejscowości Piątek stoi pomnik wyznaczający dokładne centrum kraju.
Klasztor kamedułów w Wigrach
W Wigrach znajduje się dawny klasztor kamedułów. Przepięknie usytuowany nad jeziorem jest najcenniejszym zabytkiem architektury regionu. Wokół niego mieszczą się eremy, w których mnisi wiedli pustelnicze życie
Stawianie "Moja"
Na Orawie podtrzymuje się dawny zwyczaj "Stawiania Moja" w nocy na przełomie kwietnia i maja. "Moj" to okorowane drzewo, o wysokości co najmniej 10 metrów, na końcu którego pozostawia się jedynie nietknięty wierzchołek przystrajany kolorowymi bibułkami. Co roku organizowany jest konkurs, w którym wybiera się najpiękniejsze Moje.
Przełęcz Dukielska
Przełęcz Dukielska (500 m n.p.m.) to najniżej położona przełęcz w głównym grzbiecie Karpat. Była świadkiem wielu wydarzeń historycznych, szczególnie krwawych walk podczas I i II wojny światowej. O walczących przypominają niezliczone cmentarze wojenne, gdzie spoczywają żołnierze różnych narodowości.
Złoty Potok
Złoty Potok jest jedną z najpiękniej położonych wsi na Jurze. W 2 poł. XIX w. hrabia Edward Raczyński założył tu pierwszą pstrągarnie w Królestwie Polskim a tym samym największe gospodarstwo tego typu w Europie, które funkcjonuje do dziś.
Największy ceglany kościół w Europie
Najdłuższe schody w Polsce prowadzą na wieżę Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Liczą one 412 stopni. Świątynia jest równocześnie największym ceglanym kościołem w Europie. Może się w niej pomieścić 25 tys. osób.
Międzyrzecki Region Umocniony
Międzyrzecki Region Umocniony to największa istniejąca fortyfikacja w Europie. Długość tras podziemnych przekracza 30 km a kilkadziesiąt żelbetowych bunkrów przypomina istny labirynt. Po wojnie korytarze zamieszkały nietoperze, a w czasie zimy ilość nocujących osobników szacuje się na 30 tysięcy. Wiele z nich należy do bardzo cennych i zagrożonych gatunków.