Czy wiesz, że
Ciechocinek
Tężnie w Ciechocinku zostały wybudowane w XIX wieku z inicjatywy Stanisława Staszica a zaprojektowane przez Jakuba Graffa. Zbudowane są z drewna dębowego, sosnowego i świerkowego. Konstrukcji nigdy nie zmieniano. W zależności od zużycia wymienia się natomiast tarninę, która wypełnia ściany tężni. Są to największe w Europie drewniane konstrukcje służące do odparowania wody z solanki. Wydzielane z nich opary solankowe znakomicie działają na drogi oddechowe i obniżają ciśnienie krwi.
Szczeliniec Wielki
Na najwyższy wierzchołek Gór Stołowych - Szczeliniec Wielki(919 m) wiodą 664 kamienne stopnie wykonane pod koniec XVIII w. przez miejscowego sołtysa, Franza Pabela. Szczyt Szczelińca zajmuje skalny labirynt stanowiący strefę ścisłej ochrony przyrody nieożywionej. Jedną z większych atrakcji jest tu tzw. "Piekiełko" – głęboka na ponad 20 m szczelina, gdzie jeszcze w lipcu zalega śnieg.
Dom do góry nogami
W Szymbarku zobaczyć można dom stojący do góry nogami. Wchodzi się do niego przez znajdujący się przy samej ziemi dach. W pomieszczeniach łóżka i meble przyklejone są do sufitu co sprawia niesamowite wrażenie. W Szymbarskim skansenie znajduje się także wiele innych osobliwości, jak chociażby najdłuższa deska świata, wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa.
Plaże we Władysławowie
W granicach Władysławowa znajduje się 23 km różnorodnych plaż, na których znajduje się kilkanaście strzeżonych kąpielisk. W sezonie można tu skorzystać z wodnych zjeżdżalni czy morskich przejażdżek "bananem" lub skuterem wodnym. Za Władysławowem, pomiędzy Chłapowem a Rozewiem, znajduje się ok. 2 km plaża, przeznaczona dla naturystów.
Bieszczady
Najdalej wysunięte na południe miejsce w Polsce znajduje się w Bieszczadach. Szczyt Opołonek ma 1028 m n.p.m. i znajduje się niedaleko przełęczy Użockiej.