Czy wiesz, że
Latarnia w Świnoujściu
Najwyższa latarnia morska nad polskim Bałtykiem znajduje się w Świnoujściu. Jej lampa, umieszczona na wysokości 68m, jest widoczna z 48 kilometrów. Pierwszy raz zabłysła 1 grudnia 1857 roku. Latarnia kilka lat temu przeszła generalny remont. Od tego czasu jest ponownie dostępna dla zwiedzających.
Szczeliniec Wielki
Na najwyższy wierzchołek Gór Stołowych - Szczeliniec Wielki(919 m) wiodą 664 kamienne stopnie wykonane pod koniec XVIII w. przez miejscowego sołtysa, Franza Pabela. Szczyt Szczelińca zajmuje skalny labirynt stanowiący strefę ścisłej ochrony przyrody nieożywionej. Jedną z większych atrakcji jest tu tzw. "Piekiełko" – głęboka na ponad 20 m szczelina, gdzie jeszcze w lipcu zalega śnieg.
Sanktuarium Grabarka
Sanktuarium Grabarka jest najpopularniejszym prawosławnym celem pielgrzymek w Polsce. Legenda mówi, że przed epidemią cholery uchronić się mogli tylko Ci, którzy weszli z krzyżem na Świętą Górę i napili się wody z cudownego potoku. Tradycja przynoszenia krzyży pokutnych kultywowana jest do dziś. Ich liczbę szacuje się na ok. 10 tysięcy!
Jastrzębia Góra
Najdalej na północ wysunięty kraniec Polski, to jak wynika z najnowszych badań, miejsce położone w Jastrzębiej Górze a nie rozewski przylądek. Najbardziej na północ wysunięty przysiółek Polski oznaczony jest specjalnym cokołem umieszczonym na jastrzębiogórskiej plaży. Wyżej, na klifie, położono specjalny kamień z przymocowaną tablicą, na której dokładnie opisano geograficzne położenie północnego fragmentu kraju.
Łódź
Łódź od dawna jest związana z filmem. To pierwsze miasto w Polsce, w którym otworzono stałe kino. W Muzeum Kinematografii zgromadzono liczne pamiątki: plany scenograficzne, projekty kostiumów, plakaty oraz rozmaite urządzenia, w tym pierwsze kamery z początków XX w.
Panorama Racławicka
We Wrocławiu znajduje się "Panorama Racławicka", czyli potężny obraz autorstwa Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Dzieło o rozmiarach 15 X 114 metrów upamiętnia setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej i zwycięską bitwę wojsk powstańczych nad rosyjskimi pod Racławicami. Dzieło tworzące zamknięty krąg umieszczone zostało w okrągłej sali
Kolej gondolowa na Szyndzielnię
Kolej gondolowa na Szyndzielnię działa od 1953 roku i jest drugą koleją linową w Polsce (po kolei na Kasprowy Wierch). Obecnie, po modernizacji wraz z koleją na Jaworzynę Krynicką są jednymi tego typu kolejkami w naszym kraju.
Cerkwia w Białowieży
W Białowieży, w murowanej cerkwi prawosławnej pod wezwaniem św. Mikołaja znajduje się jedyny w Polsce ikonostas wykonany z chińskiej porcelany. Został on sprowadzony na specjalne życzenie cara Aleksandra III prosto z Petersburga.
Spływ Dunajcem
Historia turystycznych spływów Dunajcem sięga 1828 roku! Dziś tratwy zbudowane są z pięciu połączonych ze sobą drewnianych czółen a flisacy zabawiają turystów niesamowitymi legendami i przewrotnymi zagadkami.
Molo w Sopocie
Molo w Sopocie to najdłuższe drewniane molo w Europie. Drewniana konstrukcja wchodzi w morze na około pół kilometra - część spacerowa ma 511,5 m z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej. Jest jedną z największych atrakcji Sopotu. Na końcu mola zlokalizowana jest przystań turystycznej żeglugi pasażerskiej. Z pomostu roztaczają sie piękne widoki na miasto, plaże oraz klifowe wybrzeże Kępy Redłowskiej.