Czy wiesz, że
Szyb naftowy w Bóbrce
W Bóbrce wykopano pierwszy na świecie szyb naftowy. Autentyczne urządzenia wiertnicze najstarszej kopalni ropy naftowej oglądać można w skansenie Przemysłu Naftowego im. Ignacego Łukasiewicza.
Rudy 102
Legendarnego Rudego 102, którym jeździła załoga "Czterech pancernych", wraz z psem Szarikiem zobaczyć można w Poznaniu. Czołg, a właściwie jego przekrój stoi w Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Stefana Czarnieckiego. Sceny we wnętrzu dało się nakręcić tylko w zniszczonym i podziurawionym podczas walk pojeździe.
Grota Łokietka
Grota Łokietka jest największą z jaskiń w Ojcowskim Parku Narodowym. Według legendy ukrywał się w niej król Władysław Łokietek przed czeskim królem Wacławem II. Pogoń za polskim władcą zmyliła pajęczyna pokryta kroplami rosy zasłaniająca wejście do groty.
Kraków
Rynek Główny w Krakowie, w obecnym rozplanowaniu powstał w roku 1257. Od czasu powstania placu, jego poziom podniósł się w niektórych miejscach nawet o 5 metrów! Pod Rynkiem ukryte są ogromne piwnice.
Muzeum Browaru w Żywcu
W 2006 roku, w Żywcu otworzono nowoczesne Muzeum Browaru z okazji 150-lecia produkcji złocistego trunku. Interaktywną wystawę urządzono w dawnej leżakowni, w piwnicach. Zwiedzający przenoszą się do XIX wiecznego Żywca i krok po kroku poznają historię miejscowego browaru aż po czasy dzisiejsze.
Narew
Narew jest unikatową rzeką, nazywaną przez geografów rzeką anastomozującą. Charakter rzeki jest rzadko spotykany: płynie wieloma korytami, które rozdzielają się i łączą tworząc skomplikowaną sieć. Pomiędzy nimi usytuowane są liczne wyspy – siedlisko różnorodnych ptaków i prawdziwy raj dla ornitologów.
Ołtarz Witta Stwosza
Słynny ołtarz Witta Stwosza, z kościoła Mariackiego w Krakowie powstał z drewna lipowego pochodzącego z okolic Muszyny. Górę Mikową do dziś porasta piękny las lipowy objęto ochroną i utworzono tu rezerwat przyrody Obrożyska. Najlepiej odwiedzić to miejsce w lipcu, kiedy drzewa pięknie kwitną.
Rynek w Pułtusku
W Pułtusku znajduje się najdłuższy w Europie rynek. Jest wybrukowany i ma ok. 400 m długości. Najstarsza część miasta jest malowniczo położona na wyspie, w rozwidleniu rzeki Narwi.
Zamek w Lidzbarku Warmińskim
Zamek w Lidzbarku Warmińskim zaliczany jest do najlepiej zachowanych gotyckich warowni w Polsce. Dawniej był siedzibą biskupów, dziś mieści się w nim Muzeum Warmińskie. Budowlę wzniesiono między 1350 a 1401 r. na planie kwadratu o boku 48,5 m.
Góry Świętokrzyskie
Jak głosi legenda w Górach Świętokrzyskich odbywały się dawniej sabaty czarownic do czasu, gdy na Łysej Górze wzniesiono klasztor. Zły Lucyper nakazał zniszczenie świętego miejsca. Jednak kiedy diabły niosły na wielkiej płachcie kamienie - przestraszyły się bicia dzwonów. Rozsypane głazy leżą dziś na stokach góry tworząc słynne gołoborza.