Czy wiesz, że
Górny Śląsk
Pierwsze w Polsce (a 12 w Europie) sztuczne lodowisko otworzono w Katowicach 6 grudnia 1930 roku. Z obiektu korzystali najlepsi na świecie sportowcy. Niestety zniszczone przez pożary nie przetrwało do dzisiaj. W Chorzowskim wesołym miasteczku znajduje się pierwszy polski rollercoaster. Ma wysokość 7 pięter oraz podwójną pętlę, dzięki czemu pasażerowie przebywają część jazdy do góry nogami. Rozpędzone wagoniki osiągają prędkość 60 km/h.
Najgłębsze jezioro w Polsce
Jezioro Hańcza jest najgłębszym jeziorem w Polsce i na Niżu Europejskim. Mierzy 108,5 metra głębokości. Przepływa przez nie rzeka Czarna Hańcza, która jest równocześnie jednym z najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych szlaków kajakowych w kraju.
Góry Świętokrzyskie
Góry Świętokrzyskie są jedynym miejscem na świecie gdzie występuje krzemień pasiasty. Wydobywany w neolicie w Krzemionkach Opatowskich wykorzystywany był do wyrobu narzędzi. Obecnie jest to bardzo cenny kamień jubilerski – o niepowtarzalnym wyglądzie, dekoracyjny i stosunkowo twardy.
Nikifor Krynicki
Nikifor Krynicki, a właściwie Epifaniusz Drowniak, znany malarz prymitywista uwieczniał na swoich szkicach ukochaną Krynicę i jej okolice. Autor 40 tysięcy dzieł, przez lata niedoceniany, był niesamowitym pasjonatem malarstwa. W 2004 roku powstał film przedstawiający jego życie, a rolę malarza odegrała w nim Krystyna Feldman.
Zapora na Solinie
Wnętrze największej w kraju i jednej z największych w Europie zapory wodnej na Solinie w Bieszczadach udostępnione jest dla zwiedzających. Dotychczas możliwe było podziwianie widoków jedynie z korony zapory. Zapora, która stanęła w poprzek Sanu ma długość 664 metry, a jej wysokość to 82 metry. Dzięki temu powstał największy spośród ponad pięćdziesięciu sztucznych zbiorników w Polsce, o pojemności blisko 500 mln metrów sześciennych i powierzchni około 22 km kw. Maksymalna głębokość zbiornika przy zaporze osiąga poziom 60 metrów.
Największa tama w Polsce
Zapora solińska to największa tama w Polsce. Przed rozpoczęciem budowy, na obecnie zalanych już terenach mieszkało ok. 3000 osób. Dziś Solina jest popularnym miejscem wypoczynkowym i znanym ośrodkiem sportów wodnych.
Beskid Niski
U stóp najwyższej góry Beskidu Niskiego, Lackowej, położona jest dolina, gdzie dawniej tętniła życiem mała, łemkowska wieś. Dziś po osadzie pozostała tylko niewielka cerkiewka, której biały ściany wyróżniają się pośród pełnych zieleni i malowniczych krajobrazów.
Morskie Oko
Największym jeziorem tatrzańskim jest Morskie Oko. Ma powierzchnię niecałych 40 ha i jest ulubionym celem wycieczek. Szacuje się, że w sezonie, w ciągu jednego dnia trakt do niego przemierza nawet 30 tys. turystów.
Największy motyl
Pienińskie łąki słyną z motyli. Tylko tu spotkać można "niepylaka apollo" - największego w Polsce motyla dziennego, którego rozpiętość skrzydeł sięga aż 9 cm.
Ciechocinek
Tężnie w Ciechocinku zostały wybudowane w XIX wieku z inicjatywy Stanisława Staszica a zaprojektowane przez Jakuba Graffa. Zbudowane są z drewna dębowego, sosnowego i świerkowego. Konstrukcji nigdy nie zmieniano. W zależności od zużycia wymienia się natomiast tarninę, która wypełnia ściany tężni. Są to największe w Europie drewniane konstrukcje służące do odparowania wody z solanki. Wydzielane z nich opary solankowe znakomicie działają na drogi oddechowe i obniżają ciśnienie krwi.