Czy wiesz, że
Najstarszy dźwig portowy w Europie
Monumentalna budowla, Gdański Żuraw stojący nad Motławą jest najstarszym w Europie dźwigiem portowym istniejącym od 1363 r. Jego drewnianą część, zniszczoną podczas II wojny światowej odrestaurowano. Dziś, wraz z Fontanną Neptuna jest symbolem miasta.
Świnoujście plaża
Za najszerszą z polskich plaż uznawana jest ta w Świnoujściu. Miejscami jej szerokość dochodzi nawet do 130 metrów. Wzdłuż plaży biegnie promenada Żeromskiego. Co ciekawe Świnoujście jest jedynym miastem w Polsce leżącym na kilkudziesięciu wyspach, z których największe to: Uznam, Wolin oraz Karsibór. Na pozostałych ponad czterdziestu niewielkich, trudno dostępnych wysepkach królują wiatr i dzikie ptactwo. Na wyspie Karsibór istnieją doskonałe warunki do uprawiania wędkarstwa i sportów wodnych.
Wieża Kopernika
We Fromborku w tzw. Wieży Kopernika została urządzona wystawa przedstawiająca pracownię znakomitego astronoma. Na podstawie prowadzonych w tym miejscu obserwacji mistrz napisał dzieło "De revolutionibus orbium coelestium".
Wioska Hobbitów
W Sierakowie Sławieńskim nieopodal Koszalina powstała wioska Hobbitów. W osadzie zbudowanej na wzór bajkowego świata z powieści J. R.R. Tolkiena spotkać można książkowe postacie, wziąć udział w grze terenowej lub okazjonalnych imprezach.
Wąwozy lessowe
Na Lubelszczyźnie znajduje się największe w Europie skupisko wąwozów lessowych. Tworzą one ogromne systemy. Każdy z nich ma wąskie dno i urwiste zbocza, często ozdobione rozrośniętymi systemami korzeniowymi drzew.
Foki nad Bałtykiem
Foki żyją w chłodnych morzach. Potrafią bardzo szybko pływać i wytrzymać pod wodą nawet 40 minut. Te zadziwiające ssaki morskie zobaczyć może każdy – w helskim fokarium. Najlepiej udać się tam w czasie karmienia, kiedy na oczach widzów połykają smaczne śledziki.
Borne Sulinowo
Borne Sulinowo zawsze było tajemniczym miejscem. Jako baza wojenna najpierw wojsk niemieckich, potem radzieckich stanowiła miejsce niedostępne, nie uwzględniane na mapach. Dziś na obszarze dawnych, ćwiczebnych poligonów znajdują się jedne z największych wrzosowisk w Polsce.
Zamek w Niedzicy
Zamek w Niedzicy jest miejscem pełnym tajemnic. To tutaj najprawdopodobniej ukryto legendarny skarb Inków. Świadczyć o tym miały odnalezione tu sznureczki z zachowanym pismem węzełkowym, zwanym kipu. Turyści podziwiają też okno, z którego wypadła podczas kłótni z małżonkiem legendarna księżniczka Brunhilda.
Muzeum papiernictwa
Duszniki Zdrój zasłynęły nie tylko jak uzdrowisko. Już od XVI wieku miasto posiada tradycje czerpania papieru. Znane jest z Muzeum Papiernictwa utworzonego w starym młynie papierniczym, gdzie poznać można proces produkcji oraz historię wykorzystania papieru.
Bory Tucholskie
Pierwszy akt dotyczący ochrony przyrody w Polsce sięga czasów Władysława Jagiełły. Dotyczył on ochrony cisów – drzew idealnych do produkcji łuków. Dziś największe skupisko tych drzew objęte jest ochroną rezerwatu od 1827 roku. Rezerwat Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego to najstarszy rezerwat w Polsce.