Czy wiesz, że
Najstarszy dźwig portowy w Europie
Monumentalna budowla, Gdański Żuraw stojący nad Motławą jest najstarszym w Europie dźwigiem portowym istniejącym od 1363 r. Jego drewnianą część, zniszczoną podczas II wojny światowej odrestaurowano. Dziś, wraz z Fontanną Neptuna jest symbolem miasta.
Foki nad Bałtykiem
Foki żyją w chłodnych morzach. Potrafią bardzo szybko pływać i wytrzymać pod wodą nawet 40 minut. Te zadziwiające ssaki morskie zobaczyć może każdy – w helskim fokarium. Najlepiej udać się tam w czasie karmienia, kiedy na oczach widzów połykają smaczne śledziki.
Grota Łokietka
Grota Łokietka jest największą z jaskiń w Ojcowskim Parku Narodowym. Według legendy ukrywał się w niej król Władysław Łokietek przed czeskim królem Wacławem II. Pogoń za polskim władcą zmyliła pajęczyna pokryta kroplami rosy zasłaniająca wejście do groty.
Różnorodność wyznań w Wiśle
Wisłą jest jedynym miastem w Polsce, gdzie przeważają luteranie. Wśród mieszkańców 12 tysięcznej miejscowości są również m. in. katolicy, Świadkowie Jehowy, baptyści i Zielonoświątkowcy. Różnorodność wyznań w Wiśle ocenia się na około 20.
Złoty Potok
Złoty Potok jest jedną z najpiękniej położonych wsi na Jurze. W 2 poł. XIX w. hrabia Edward Raczyński założył tu pierwszą pstrągarnie w Królestwie Polskim a tym samym największe gospodarstwo tego typu w Europie, które funkcjonuje do dziś.
Przełęcz Dukielska
Przełęcz Dukielska (500 m n.p.m.) to najniżej położona przełęcz w głównym grzbiecie Karpat. Była świadkiem wielu wydarzeń historycznych, szczególnie krwawych walk podczas I i II wojny światowej. O walczących przypominają niezliczone cmentarze wojenne, gdzie spoczywają żołnierze różnych narodowości.
Spływy kajakowe rzeką Drawą
Spływy kajakowe rzeką Drawą należą do najpopularniejszych i najpiękniejszych w kraju. Przed laty kilkakrotnie trasę tą pokonywał wraz ze studentami Karol Wojtyła. Dziś szlak kajakowy nosi jego imię.
Kamienne kręgi
Piątek
W geometrycznym środku Polski położona jest miejscowość o nazwie Piątek. Dawniej było to duże miasto handlowe, jednak po powstaniu styczniowym odebrano mu te prawa. Dziś w małej miejscowości Piątek stoi pomnik wyznaczający dokładne centrum kraju.
Nikifor Krynicki
Nikifor Krynicki, a właściwie Epifaniusz Drowniak, znany malarz prymitywista uwieczniał na swoich szkicach ukochaną Krynicę i jej okolice. Autor 40 tysięcy dzieł, przez lata niedoceniany, był niesamowitym pasjonatem malarstwa. W 2004 roku powstał film przedstawiający jego życie, a rolę malarza odegrała w nim Krystyna Feldman.