Czy wiesz, że
Góry Świętokrzyskie
Jak głosi legenda w Górach Świętokrzyskich odbywały się dawniej sabaty czarownic do czasu, gdy na Łysej Górze wzniesiono klasztor. Zły Lucyper nakazał zniszczenie świętego miejsca. Jednak kiedy diabły niosły na wielkiej płachcie kamienie - przestraszyły się bicia dzwonów. Rozsypane głazy leżą dziś na stokach góry tworząc słynne gołoborza.
Morskie Oko
Największym jeziorem tatrzańskim jest Morskie Oko. Ma powierzchnię niecałych 40 ha i jest ulubionym celem wycieczek. Szacuje się, że w sezonie, w ciągu jednego dnia trakt do niego przemierza nawet 30 tys. turystów.
Ruchome wydmy
Ruchome wydmy znajdujące się w Słowińskim Parku Narodowym przemieszczają się rocznie o około 3-10 metrów. Najwyższe z wydm mają nawet 30 metrów wysokości. Przemieszczanie wydm jest konsekwencją wiejącego wiatru, który przesypuje ziarenka piasku przez ich szczyt, oraz brak roślinności, która w normalnych warunkach ogranicza jego wpływ. Niewątpliwie to jedna z ciekawszych atrakcji dla odwiedzających okolice Łeby.
Złoty Potok
Złoty Potok jest jedną z najpiękniej położonych wsi na Jurze. W 2 poł. XIX w. hrabia Edward Raczyński założył tu pierwszą pstrągarnie w Królestwie Polskim a tym samym największe gospodarstwo tego typu w Europie, które funkcjonuje do dziś.
Świątynia Wang
W Karpaczu zobaczyć można typowy, średniowieczny kościółek norweski zbudowany z całości z drewna bez użycia gwoździ. Świątynia Wang jest oryginalną budowlą przeniesioną z dalekiej Skandynawii. Zachwyca swoją bogatą ornamentyką i kunsztem sztuki nordyckiej.
Bory Tucholskie
Pierwszy akt dotyczący ochrony przyrody w Polsce sięga czasów Władysława Jagiełły. Dotyczył on ochrony cisów – drzew idealnych do produkcji łuków. Dziś największe skupisko tych drzew objęte jest ochroną rezerwatu od 1827 roku. Rezerwat Cisy Staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego to najstarszy rezerwat w Polsce.
Kwatera Hitlera w Wilczym Szańcu
Na Mazurach dokonano nieudanego zamachu na życie Hitlera. Miało to miejsce w 1944 roku w Wilczym Szańcu, który był jedna z głównych kwater Hitlera. W czasie wojny wśród gęstych lasów w okolicy Kętrzyna ukryte było nawet lotnisko i dworzec kolejowy. Dziś na miłośników historii czeka specjalnie oznakowana trasa.
Wrocław
Wrocław to miasto, które ma najwięcej mostów i kładek w Polsce. Na Odrze i jej dopływach jest ich 220, a przed II wojną światową było ich ponad 300. We Wrocławiu zachowała się do dziś fosa, która jest stale wypełniona wodą. Jest to jedno z nielicznych miast Europy, gdzie można przespacerować się wzdłuż tego typu obiektu, pośród drzew i starych kamienic.
Największa tama w Polsce
Zapora solińska to największa tama w Polsce. Przed rozpoczęciem budowy, na obecnie zalanych już terenach mieszkało ok. 3000 osób. Dziś Solina jest popularnym miejscem wypoczynkowym i znanym ośrodkiem sportów wodnych.
Rynek w Pułtusku
W Pułtusku znajduje się najdłuższy w Europie rynek. Jest wybrukowany i ma ok. 400 m długości. Najstarsza część miasta jest malowniczo położona na wyspie, w rozwidleniu rzeki Narwi.