st
Strona główna
Katalog
Wyszukiwarka
Schowek
Promocje
Lista Top 100
Nie masz czasu na przeglądanie ofert? Dodaj ogłoszenie i czakaj na najlepsze propozycje.
Ostatnio dodane
Mrągowo
Nowy Probark
Śliwice
Dziemiany
Śliwice
Reszel
Znajdź nas na Facebook'u

Czy wiesz, że

1
2
3
4
5
6
7
8

Hejnał w Zamościu

W Zamościu można usłyszeć hejnał, który rozbrzmiewa z wieży ratuszowej tylko na trzy strony świata. Według legendy tradycja pomijania kierunku zachodniego sięga jeszcze czasów samego Jana Zamoyskiego. Założyciel miasta, po zatargu z Krakowianami zakazał grać w kierunku prastarego grodu.

Ciechocinek

Tężnie w Ciechocinku zostały wybudowane w XIX wieku z inicjatywy Stanisława Staszica a zaprojektowane przez Jakuba Graffa. Zbudowane są z drewna dębowego, sosnowego i świerkowego. Konstrukcji nigdy nie zmieniano. W zależności od zużycia wymienia się natomiast tarninę, która wypełnia ściany tężni. Są to największe w Europie drewniane konstrukcje służące do odparowania wody z solanki. Wydzielane z nich opary solankowe znakomicie działają na drogi oddechowe i obniżają ciśnienie krwi.

Żubry nad Bałtykiem

Żubry to zwierzęta, które niemal całkowicie wyginęły podczas I wojny światowej. Dziś ich największe skupisko znajduje się w Polsce, a liczbę osobników ocenia się na około tysiąc. Przebywając nad Bałtykiem możemy zobaczyć żubry nieopodal Międzyzdrojów, w Rezerwacie Pokazowym Żubrów Wolińskiego Parku Narodowego. W oddzielnych zagrodach żyją tutaj też sarny, dziki i orły bieliki, które ze względu na choroby nie poradziłyby sobie same na wolności.

Sanktuarium Grabarka

Sanktuarium Grabarka jest najpopularniejszym prawosławnym celem pielgrzymek w Polsce. Legenda mówi, że przed epidemią cholery uchronić się mogli tylko Ci, którzy weszli z krzyżem na Świętą Górę i napili się wody z cudownego potoku. Tradycja przynoszenia krzyży pokutnych kultywowana jest do dziś. Ich liczbę szacuje się na ok. 10 tysięcy!

Kampinowski Park Narodowy

W Kampinoskim Parku Narodowym zobaczyć można wydmy śródlądowe, uważane za najwspanialsze wydmy tego typu w Europie. Między nimi znajdują się ogromne obszary bagienne, wśród których powstają pokłady torfu niskiego.

Kaszuby

Tabaka, czyli proszek mielony z liści tytoniu jest tradycyjną substancją zażywaną przez Kaszubów, szczególnie popularną wśród mężczyzn. Dawniej wierzono, że zażywanie tabaki zagwarantuje utrzymanie zdrowia. Zwyczaj przetrwał do dziś, a tabakiery wykonane z rogów zwierzęcych są idealną pamiątką z tych stron.

Zamek w Niedzicy

Zamek w Niedzicy jest miejscem pełnym tajemnic. To tutaj najprawdopodobniej ukryto legendarny skarb Inków. Świadczyć o tym miały odnalezione tu sznureczki z zachowanym pismem węzełkowym, zwanym kipu. Turyści podziwiają też okno, z którego wypadła podczas kłótni z małżonkiem legendarna księżniczka Brunhilda.

Inspiracja "Zemsty"

Zamek w Odrzykoniu koło Krosna był miejscem autentycznej kłótni o mur dwóch szlachciców. Zainspirowany tymi wydarzeniami Aleksander Fredro napisał znaną komedię - "Zemstę". Nieopodal znajduje się rezerwat "Prządki" z fantastycznymi formacjami skalnymi.

Latarnia w Świnoujściu

Najwyższa latarnia morska nad polskim Bałtykiem znajduje się w Świnoujściu. Jej lampa, umieszczona na wysokości 68m, jest widoczna z 48 kilometrów. Pierwszy raz zabłysła 1 grudnia 1857 roku. Latarnia kilka lat temu przeszła generalny remont. Od tego czasu jest ponownie dostępna dla zwiedzających.

Muzeum papiernictwa

Duszniki Zdrój zasłynęły nie tylko jak uzdrowisko. Już od XVI wieku miasto posiada tradycje czerpania papieru. Znane jest z Muzeum Papiernictwa utworzonego w starym młynie papierniczym, gdzie poznać można proces produkcji oraz historię wykorzystania papieru.
1
2
3
4
5
6
7
8
ostatnio przeglądane
0
schowek
0
Brak ofert w schowku
wydrukuj
pobierz PDF